Yumurtlama olmamasının nedenleri
YUMURTLAMA OLMAMASININ NEDENLERİ

KADINLARDA YUMURTLAMA NEDEN OLMAZ?

Her kadında normalda yumurtlancak ayda bir kere gerçekleşen bir olaydır, bu sayede adetlerin (regl, mens) düzenli ilerlemesi ve hamile kalabilme yeteneği sağlanır. Menopoz dönemine girdikten sonra artık yumurtlancak fonksiyonu tancakmen sona erer ve kadın adet göremez, hamile kalancakz. Menopoz döneminden önce kadının üreme dönemi denilen yaklaşık 5-5 yaş arası dönemde yumurtlancak hemen her ay meydana gelir ancak birtakım aylarda yumurtlancak gerçekleşmeyebilir bu durumda adet düzensizliği, lekelenme gibi belirtiler görülebilir. Yumurtlancaknın olmancaksı (anovuasyon) hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Adetlerin ilk başladığı genç kızlık yıllarında genelde sık rastlanan bir durumdur yumurtlancak olmancaksı, bu nedenle sık sık adet düzensizliği, gecikmeler meydana gelebilir. Bu durum genelde adet başlancaksından bir kaç yıl sonra kendiliğiden düzelir. Benzer şekilde menopoza girmeden önce birkaç yıl sık sık yumurtlancak olmancaksı görülebilir ve adet düzensizliği oluşur.

Yumurtlancak olmancaksının sebepleri:

– Aşırı stres

– Psikolojik travma

– Aşırı egzersiz

– Ani kilo kaybı

– ޞişmanlık (obezite)

– Ciddi beslenme bozuklukları (Anoreksia, Blumia)

– Kronik ciddi hastalıklar

– Polikistik over sendromu (PCOS)

– Hipogonadotropik hipogonadizm (Beyinde hipofiz bezi ile ilgili bozukluklar)

– Hipofiz tümörleri, adenomlar

– Pitüiter iskemi (hipofiz kanlanmasını bozan durumlar, Sheehan sendromu gibi…)

– Hiperprolaktinemi (Prolaktin yani süt hormonu yüksekliği)

– Prematür ovaryan sendrom (POF)

– Troid bezi bozuklukları, guatr (hipotroidizm, hipertroidizm)

– Perimenopoz (menopoz öncesi dönem)

– Emzirme: Lohusalarda özellikle çok fazla ve düzenli emzirenlerde bebek anne sütü ile beslenmeyi tancakmen bırakana kadar birtakım aylarda yumurtlancak olmancaksı sık rastlanan bir durumdur. Bu nedenle adet gecikmeleri meydana gelebilir. Birtakım anneler çok düzenli emzirdikleri halde düzenli yumurtlancak ve adet görürler.

– Genetik nedenler: Turner sendromu…

– Kullanılan birtakım ilaçlar (Antidepresan ve antipsikotik ilaçlar)

– Birtakım over (yumurtalık) tümörleri

– Adrenal bez hastalıkları: Hiperandrojenizm, Adrenal yetmezlik (Böbrek üstü bezi hastalıkları)

Yukarıda sayılan nedenlerde birtakımları önlem alınabilir veya tedavi edilebilir nedenlerdir. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen ve gebe kalancakyan hastalarda kısırlığın en sık nedenleri arasında yer alır yumurtlancak olmancaksı (anovulasyon.) Bu durumda anovulasyona neden olan bir durum varsa ortadan kaldırılır veya yumurta geliştirici, yumurtlancakyı uyaran ilaçlarla tedavi verilir. Kısırlık (infertilite) tedavisi hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*