Yumurtlama olmadan hamile kalınır mı?
YUMURTLAMA OLMADAN HAMİLE KALINIR MI?

YUMURTLAMA (OVULASYON) OLMAZSA GEBE KALINIR MI?

Bir kadının yumurtlancak gününde (ovulasyon döneminde) olmadan hamilelik olması mümkün müdür? Yumurtlancak gerçekleşmeden de hamilelik meydana gelebilir mi? Bu sorulara cevap vermedee önce hamilelik nasıl olur açıklancakk gerekir. Hamilelik oluşması için erkekten gelecek bir spermin ve kadından gelecek bir yumurtanın mutlaka buluşması gerekir. Erkek ve kadının bu üreme hücreleri olmadan hamilelik olması imkansızdır. Erkeğin üreme hücresi yani sperm cinsel ilişki sonrasında vajinaya ulaşır (boşalma ile). Kadının üreme hücresi olan yumurta hücresi (oosit) yumurtlancak le yumurtalıktan çıkar ve tüp oraganı (tuba) tarafından yakalanır. Tüp içerisinde sperm ve yumurta birleşirse döllenmiş yumurta yani gebeliğin başlangıcı meydana gelir daha sonra bu gebelik rahim içerisine ilerleyerek rahim iç duvarına yerleşir ve burada büyür.

Yumurta ve sperm hücresi:

Kadın yumurtlancak gününde olmadan gebelik olabilir mi sorusunun cevabı tir. Çünkü kadının yumurtlancaksı ile yumurtalığından salınan yumurta hücresi 4 saat yaşayabilir. Yani yumurtlancak olan günden bir gün sonra gerçekleşen cinsel ilişki ile de gebelik meydana gelebilir. Ayrıca sperm hücresi ortalancak 3 gün yaşayabilir yani canlı kalabilir. Bu nedenle yumurtlancakdan bir, iki hatta üç gün önce gerçekleşen bir cinsel ilişki neticesinde spermler kadının vücudunda 3 güne kadar (nadiren 5 gün) canlı kalabileceği için ilişkiden 3 gün sonra bile yumurtlancak olsa gebelik meydana gelebilecektir. Ancak yumurtlancakdan hafta önce veya 3 gün sonrası gibi yumurtlancakya uzak günlerde gebelik oluşancakz.

Tüp bebek gibi tedavi yöntemlerinde dışarıdan hazır dondurulmuş yumurtalar kullanılarak kadın yumurtlancaksa da gebelik meydana getirilebilir. ancak doğal yollarla kadın yumurtlancakdan gebelik olması imkansızdır.

Yazının başlığındaki soruya özet olarak cevap vermek gerekirse:

– ;Kadında yumurtlancak olmadan hamile kalınancakz, gebelik asla oluşancakz.

– Yumurtlancak kadında ayda gün olur ve kadın yumurtlancak olan gün dışında da cinsel ilişkide bulunarak hamile kalabilir. Ancak bu hergün için geçerli değildir, hangi günler hamile kalabileceği yukarıda açıklanmıştır.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*