Yüksek ateşte geleneksel tedavi
Yüksek Ateşte Geleneksel Tedavi

Vücut sıcaklığının artışına ateş denir. Vücut sıcaklığı bedenin her noktasında aynı olmaz. Termometre ile ağızdan yapılan ölçüm sonucu ile, koltuk altından yapılan ölçüm sonucu 0,5 derece farklıdır. Vücut ısısı gün boyunca da 0,5 derece değişebilir. Sabahları ısı düşük, akşamları ise yüksektir. Vücut ısısı 36,2 ” 37,5 arasında ise normaldir.
Ateşle birlikte ürperme, titreme, başta ağrı, sıkıntı hali, anksiyete, kırgınlık, iştah kapanması, kabızlık, idrarda değişiklikler görülebilir. Ateş genelde grip, soğuk alması, üst solunum yolu enfeksiyonları, böbrek ve bağırsak hastalıklarıyla birlikte görülür.
Ateşlenen hastanın vücut sıcaklığını düşürmek için, özellikle hasta bebekler, su yosununa sarılır.
Ateşli hastalıklarda hastanın ateşini düşürmek için hastaya banyo yaptırılır.
Ateşli hastalıklarda öncelikli esas, hastanın vücut ısısının düşürülmesidir. Nitekim yüksek ateş hastanın havale geçirmesine ve daha ciddi hastalıklara yakalanmasına neden olabilir. Ateşli hastanın banyo yaptırılması veya vücudunun muhtelif yerlerine ıslak bezler konulması, yaygın bir uygulancakdır. Bu durum humoral pataloji ile ilgilidir. Buna göre soğuk tabiatta olan hastalıklarda hastaya sıcak maddeler, sıcak tabiatta olanlarda ise soğuk maddeler verilir.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*