Yoğurt otu ve faydaları
Yoğurt Otu Ve Faydaları

Yoğurt Otu ülkemizde nadiren bulunan ancak Güney Asya Ve Avrupa nın birtakım kesimlerinde yetişen bir ottur. Bu ot özellikle kanser hastalıklarında kullanılmaktadır. Bitkinin yetiştiği iklim ise nemli topraklar ve sulak bölgelerin bulunduğu yerlerdir. Hasat zancaknı bahar aylarından kasım ayı sonlarına kadar devam eden bir bitkidir. Aynı zancaknda bu bitki çay ve merhem yapımında da kullanılmaktadır. Genel olarak bu bitki kurutularak tüketilmektedir ancak bu bitki kurutulmadan taze olarak tüketilmesi daha yararlıdır.
Yoğurt Otunun Faydaları ve Etkileri
Bu ot İdrar sökmede çok başarılı bir bitkidir. Aynı zancaknda sinirleri de yatıştırma konusunda gayet başarılıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kanser e karşı koruyucu bir etkisi vardır. Egzancak gibi deri hastalıklarının tedavisi için yine bu ot kullanılır yoğurt otu yaraların iyileşmesini hızlandırır. Böbrek hastalıkları ve guatra karşı etkilidir. Vücudu ve kanı temizler. Epilepsi (Sara), Parkinson gibi sinirsel hastalıkların tedavi aşancaksında yine yoğurt otu tavsiye edilir. Yoğurt otu aynı zancaknda kırışık ciltleri gerginleştirir.
Yoğurt Otu Nasıl Kullanılır?
Toprak üstü kısımları kurutulduktan sonra kaynatılır ve çay hazırlanabilir. Bu çay içilebileceği gibi haricen yara ve deri hastalıklarına da pansuman yapmak için de kullanılabilir.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*