Tüp bebekte kaç embriyo transfer edilir?
TÜP BEBEKTE KAÇ EMBRİYO TRANSFER EDİLİR?

Tüp bebek uygulancakları ile ilgili en son çıkan yönetmelik 6 Mart 2 tarihinde çıkarılan tir.

Yukarıda bahsedilen yönetmelikte tüp bebek uygulancaklarında uyulması gereken kurallar, tüp bebek merkezlerinin sorumlulukları düzenlenmiştir. Yapılan en önemli değişikliklerden birisi tüp bebekte transfer edilecek embriyo sayısında getirilen kısıtlancakdır. Bu kısıtlancakyı yapmaktaki başlıca ancakç ikiz, üçüz gibi çoğul gebelikleri önlemektir. Tüp bebek uygulancaklarında çok sayıda embriyo transfer edilmesi gebelik oluşma şansını arttırır ancak oluşan gebeliklerde çoğul gebeliğe rastlanma şansı da çok artmaktadır. İkiz, üçüz. dördüz gebelikler erken doğum, bebek ölümü gibi bir çok riski beraberinde getirdiği için istenmeyen durumlardır.

Yönetmelikte transfer edilecek embriyo sayısı şu şekilde belirtilmiştir:
– 35 yaşın altındaki adaylara birinci ve ikinci tüp bebek denemelerinde sadece tane embriyo transfer edilebilir. Üçüncü ve sonraki denemelerde iki embriyo transfer edilebilir. Bird embriyo transfer edilmemesi esastır.
– 35 yaşında veveyaha büyük olan adaylarda tüm tüp bebek denemelerinde 2 tane embriyo transfer edilebilir.
– 3 veveyaha fazla embriyo transferine hiçbir halukarda izin verilmemektedir.

Embriyoların saklanması:
Yönetmelikte tüp bebek uygulancaksında fazla sayıda embriyo elde edilirse bunların saklanabileceği belirtilmektedir. Saklanma işleminde eşlerin her ikisinin rızası alınmalıdır. Embriyo saklancak süresi 5 yıl ile sınırlanmıştır. 5 yıldan daha uzun süre saklancak ancak sağlık bakanlığından izin alınabilirse mümkümdür. Saklancak boyunca her yıl eşler saklanmanın devam etmesi için taleplerini bildirir dilekçe vermek zorundadır.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*