Soğan ve faydaları
Soğan Ve Faydaları

Diğer İsimleri : Basaliye, Allium cepa, Onion, Oignon
Botanik Bilgi : Zambakgiller familyasından; yumrusu ve yeşil yaprakları kullanılan keskin kokulu, acı bir otsu bitkidir. 40-80 cm. kadar boylanabilen soğan, türlerine göre iki veya çokyıllık sebze türü bir bitkidir.uzun bir sapın tepesinde, mayıs-temmuz aylarında açan beyaz veya bazen leylak renginde küçük çiçeklerden oluşan top şeklinde bir çiçek salkımı olur. Bitkinin birinci yılının ortalarında yapraklarının dip bölümü şişkinleşerek toprağın içinde bir baş oluşturur. Bu baş zancaknla büyür ve dış kabukları kurur. Toprağı kazılıp sökülen başlara kuru soğan adı verilir.
Soğanın bileşiminde uçucu ve sabit yağ, şekerler (sakkaroz, glikoz ve fruktoz), fermentler, aminoasitler, demir, A, B ve bol miktarda C vitamini bulunur. Uçucu yağının içinde bulunan propil alliin maddesi, gözleri yakar ve yaşartır. Yeşil veya kuru soğan, çeşni vermek üzere salatalara, yemeklere, peynir ve sandviçlere katılır. Ayrıca soğan çorbası ve yahnisi gibi yemekleri yapılır. Türk mutfağının vazgeçilmez bir ögesidir.
Faydaları
Yaşlanmayı geciktirir, rengi güzelleştirir.
İdrar söktürücüdür. Bedendeki toksinlerin atılmasında ve kanın temizlenmesinde etkili olur.
Midevidir: iştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır.
Hafif müshil etkisi vardır.
C vitamini yönünden zengin olduğu için bedenin savunma sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığının atlatılmasında ve yüksek ateşin düşürülmesinde etkilidir.
Son zancaknlarda yapılan birtakım araştırmalara göre, soğanın kalbi güçlendirdiği ve koroner dancakrları genişlettiği ileri sürülmektedir.
Bütün bu etkilerinden yararlanabilmek için, yeşil veya kuru soğan, çiğ veya pişmiş olarak ve günlük diyete katılarak olabildiğince bol yenmelidir.
Dıştan Uygulanması
Ayrıca soğan böcek ve arı sokmalarında iyileştiricidir.
Çıbanların baş vermesini ve iyileşmesinin hızlanmasını sağlar.
Arı ve böcek sokmalarında, önce sokma yerinde iğne varsa çıkarılır ve sokma yerine kesik kuru soğan dilimleri bastırılır. Çıbanların başına da yarım kuru soğan bastırılır. Böylece soğan buralardaki yangı ve şişkinliği geçirir, iyileşmeyi hızlandırır.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*