Sezaryen kaçıncı haftada yapılır?
SEZARYEN KAÇINCI HAFTADA YAPILIR?

SEZARYEN NE ZAMAN YAPILIR?

İsteğe bağlı önceen planlı olarak yapılan sezaryen genelde 39. haftada yapılır. Bilimsel derneklerin görüşleri 39. hafta dolmadan yapılmancaksıdır. Hamilelik son adet tarihine ve ultrason güncellemelerine göre 39 hafta gün olduğunda ve sonrasında yapılabilir. Daha önce yapılması bebek ile ilgili birtakım riskleri arttırabilir, anne ile ilgili bir risk taşımaz.

Acil sezaryen:

Önceden planlanmayan acil sezaryen ameliyatları anne veya bebek hayatı ile ilgili acil durumlardan dolayı yapıldığı için hamileliğin her haftasında yapılabilmektedir. Genelde 34. gebelik haftasından sonra yapılan sezaryen ameliyatlarında bebek ile ilgili bir problem yaşanmazken 34. haftadan önce yapılan ameliyatlarda bebeğin akciğer gelişiminin tam olmancaksı nedeniyle solunum sıkıntısı ve diğer problemler yaşanabilmektedir.

4. gebelik haftasından önce karın katmanları ve rahimin aynı sezaryende olduğu gibi kesilerek bebeğin çıkarılmasına histerotomi (hysterotomy) denir. Bu ameliyata sezaryen denilmemesinin nedeni ;bebeğe dair hiçbir yaşam beklentisi olmancaksıdır. Histerotomi gebeliğin sonlandırılması için (küretaj gibi) yapılan bir cerrahi girişimdir. Histero-tomi kelime manası rahmin (uterus) organının kesilmesidir.

Sezaryen ;ne kadar (kaç saat) sürer?

Sezaryen ameliyatı süresi genelde 3-6 dakika arasında değişir. Daha önce çok kere sezaryen ameliyatı geçirenlerde diğerlerine nazaran daha uzun sürer genelde.

Sezaryen olan hasta kaç günde iyileşir?

Hasta genelde bir haftada günlük işlerini yapabilecek ve rahat oturup, kalkacak, dolaşabilecek derecede iyileşir. Dikiş yerinin iyileşmesi ve tancakmen kapanması da genelde bir hafta kadar sürer.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*