Plasentanın erken ayrılması (dekolman plasenta)
PLASENTANIN ERKEN AYRILMASI (DEKOLMAN PLASENTA)

BEBEĞİN EޞİNİN ERKEN AYRILMASI (ABLATİO PLASENTA)

Plasentanın bebeğin doğumundan önce rahim duvarından ayrılmasıdır. Diğer kanancak durumları gibi acilen doktora başvurmayı gerektirir çünkü hem anne hem bebek için ciddi riskler doğurabilir. Ablasyo plasenta 2 gebelikten birinde ortaya çıkan bir durumdur.

Ablasyo’nun en sık gözlenen belirtisi ağrıyla beraber koyu ve pıhtılaşmayan vajinal kanancak olmasıdır. Özellikle şiddetli ayrılmalarda uterus serttir ve gevşemez. Annede hipotansiyon ve şok bulguları gelişebilir. Bebek kalp atımı bozulabilir.

Bu durumun ne zancakn hangi gebede olabieceğini anlancakk imkansızdır. Fakat birtakım durumlar ise ablasyo riskinin artmasına neden olur. Bunlar arasında gestasyonel (gebeliğe bağlı) hipertansiyon, kronik hipertansiyon, preeklampsi, çok sayıda doğum yapmış olmak, sigara kullanımı, kokain alışkanlığı ve şiddetli beslenme bozukluğu sayılabilir. Karın bölgesine rastlayan darbeler (trafik kazası gibi) de bazen ablasyo gelişimine neden olabilirler. Ağır polihidramnios (amnios sıvısının artması) olan gebeliklerde amnios kesesinin kendiliğinden veya doktor tarafından açılması esnasında uterusun hızlı boşalması da ablasyo gelişimiyle sonuçlanabilir.

Ablasyo plasenta acil müdahale gerektiren bir gebelik hastalığıdır. Bebek ve anne hayatı tehlike altındadır. Bebek kalp atımlarından bebeğin durumu izlenir. Gebeliğin sonlandırılması anne ve bebeğin sağlık durumlarına göre planlanır. Genelde gebelik acil sezaryenle sonlandırılır. Nadiren, bebek ve annenin durumu iyiyse, ablasyo miktarı çok az ve kanancak durmuşsa ve doğum ağrıları yoksa herhangi bir şey yapılmadan izlemde tutulur. Nadiren bebek ve anne iyi, doğum sancıları varsa normal doğum denenebilir.

Dekolman plasenta için risk faktirleri:

– İleri anne yaşı

– Multiparite

– Annenin sigara kullanması

– Kokain

– Hipertansiyon

– Travma, kaza v.b olaylar

– PPROM

– Polihidramnios

– İkiz, üçüz gebelikler

– Annede trombofilik hastalıklar

– Daha önceki gebeliklerde dekolman öyküsü (En fazla risk yaratan durum)

– Plasenta anomalileri

– IUGR

– Uterin malformasyonlar

– Myoma uteri

– Plasenta sürkulvallata
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*