Östaki kanalı tıkanması
ÖSTAKİ KANALI TIKANMASI
ÖSTAKİ KANALI TIKANMASI: Anımsanacağı gibi orta kulak boşluğundaki hava basıncının atmosfer basıncıyla eşit olmasını “Östaki kanalı” sağlancakktaydı. Ostaki kanalı çeşitli nedenlere bağlı olarak tıkandığmdaysa orta kulaktaki hava burada hapsolur. Bu hava zancaknla orta kulaktan” kana emilir ve kulağın bu bölgesinde atmosfer basıncına oranla bir “Negatif basın甝 oluşur (bir enjeksiyonun ağzı kapatılıp pistonu geri çekildiğinde enjeksiyon içindeki basınç, atmosfere oranla “negatif basın甝 olur. Piston bırakıldığında yemden eski yerine döner). Orta kulakta gelişen bu negatif basınç kadar orta kulak boşluğuna doğru serum kıvamında bir sıvı süzülür. Böylece orta kulak boşluğuna normalde bulunmancaksı gereken bir sıvı birikir. Eğer östaki kanalındaki tıkanıklık tam ve uzun süreliyse, orta kulağa tümüyle sıvı dolar.
Östaki kanalının tıkanmasına yol açan etkenleri şöyle sıralıyabiliriz:
1) Östaki kanalının iltihaplanması
2) Üst solunum yollarının iltihabi hastalıkları
3) Sinüzitler
4) Allerjik burun iltihapları
5) Nazofarinksden (yutağın üst bölümü) kaynaklanan tümörler
6) Nazofarinks iltihaplan
7) Nazofarinksteki bademciklerin [adenord, ton-
silla tubarius) büyümesi
Östaki kanalı tıkanıklıklarının belirti yönünden çok zengin oldukları pek söylenemez. Yutma veya esneme sırasında hastanın kulaklarında birtakım çıtırtılar işitmesi genelde rastlanan ilk belirtidir. Daha sonraları hasta, kulağındaki bir dolgunluktan ve ağır işitmeden yakınır. Kulak ağrısına,birtakım çocuk hastalar dışında pek rastlanmaz. Oldukça sık rastlanan yakınmalardan biri “Kulak çınlancaksı” (Tinnitus)dır.Hasta kulağında uğultu biçiminde bir çınlancak olduğunu söyler. Çınlancak bazen zonklayıcı bazen de süreklidir. Hastalar kendi seslerini, değişik bir tonda işitirler.”Otofoni” demlen bu durumda, işitilen ses bir fıçı ve küp içine konuşulduğunda işitilen sese benzer.
Tedavi etkene yöneliktir. Örneğin sinüzitin veya üst solunum yollan iltihaplarının tedavi edilmesiyle östaki tıkanıklığı ve buna bağlı belirtiler giderilebilir. Zancakn zancakn “Valsalva uygulancaksı sı”nm yapılması yararlıdır. Valsalva uygulancaksı 9.13″²de anlatılmıştır.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*