Öksürüğün bitkisel tedavisi
Öksürüğün Bitkisel Tedavisi

Öksürükler 3 başlıkta toplanır
1- Kuru öksürük: Nezle, boğaz iltihabı, bademcik iltihabı, fazla sigara içme, sindirim bozuklukları, gastrit, ishal, kabızlık, bağırsak solucanları, kalp hastalıkları ve ses tellerinin rahatsızlığından kaynaklanan öksürükler balgamsızdır, yani kuru öksürüktür.
2- Nöbet şeklinde gelen öksürük: Bu öksürük çeşidi, boğmaca veya ciğer şişmesi; gırtlak veya hava borusunun tahriş olması veya astım kaynaklıdır. Bu tip öksürükte az da olsa balgam görülür.
3- Balgamlı öksürük: Bu tip öksürük, sık sık tekrarlar. Hastada hırıltı vardır. Balgam çıkarır ve nefesini dışarı vermekte zorluk çeker. Balgamlı öksürük; bronşit, astım, sinüs iltihabı, müzmin sinüzit, kalp hastalıkları veya tüberküloz un bir belirtisi olabilir.
I- Balgamlı öksürüğü gidermek için, meyan kökü ile yaş, veya kuru incir kaynatıp suyu içilir. Ayrıca umacık otunun çay şeklinde içilmesi de öksürüğe iyi gelmektedir.
II- Öksürük ve balgamı gidermek için, gelincik çiçeği (pampal) kurutulup çay şeklinde içilir.
III- Zencefil kökünü balla karıştırıp yemek, öksürüğü tedavi eder.
Meyan kökü, grip, nezle, anjin, nefes darlığı, öksürük ve balgam söktürür; incir, bronşit, öksürük ve boğaz ağrılarında faydalıdır ve bronşları yumuşatır; gelincik, nefes darlığı, astım, bronşit ve göğüs nezlesinde rahatlık sağlar; zencefil ise soğuk algınlığında çabuk iyileşmeyi sağlar.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*