Normal doğum yapanlara öneriler
NORMAL DOĞUM YAPANLARA ÖNERİLER

Normal doğum yapanlar genelde doğumdan sonra 4 saat içerisinde taburcu edilirler. Bundan sonra annenin ;lohusalık döneminde evde kendisi ve bebek açısında dikkat etmesi gereken birtakım hususlar vardır.

Normal doğum yapanlar:

– Eğer normal doğum sırasında epizyotomi (doğum kesisi) uygulanmışsa, dikiş bölgesinin bakımını ve temizliğini ihmal edilmemelidir. Epizyotomi uygulanmadan normal doğum yapanlar vajina bölgesine herhangi bir bakım veya pansuman uygulancakzlar.

– Bebeğinize ilk 6 ay sadece anne sütü verin. Bu konu hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Emzirmek sadece bebek için değil anne için de birçok fayda sağlar.

– Normal doğum yapanlar hastaneden taburcu olurken reçete edilen ilaçları evde mutlaka kullanmalıdır. Bu ilaçlar süt ile geçer ve bebeğe zarar verir diye düşünülmemelidir.

– Mümkün olduğunda dinlenme ve uykuya vakit ayrılmalıdır.

– Normal doğum yapanlar doğumdan sonra çok kısa sürede normal hayatlarına dönebilecek şekilde hızlı iyileşirler. Bu nedenle doğum sonrası egzersiz ve spora erken başlayabilirler. Bu annenin gebelik öncesi formuna ve kilosuna hızla kavuşmasını sağlar. Doğum sonrası kilo vermek, egzersiz ve spor hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

– Doğumdan sonra başlayan löşi denilen kanancak yaklaşık bir ay azalarak devam edecektir. Bu kanancak için sadece ped kullanılmalıdır, tampon kullanılmancaklıdır.

– Normal doğum yapanlar cinsel ilişkiye ortalancak doğumdan bir ay sonra başlayabilirler. Ancak bu süre varsa dikiş bölgesinin durumuna ve annenin genel durumuan göre değişebilir.

– Normal doğum yapanlarda göbek şişliğinin eski haline dönmesi için en faydalı hareket egzersiz yapmaktır ve gereğinden fazla aşırı, zararlı besinlerle beslenmemektir. Göbek bölgesinin düzelmesi için korse veya krem, ilaç önerilmez, faydasızdır. Anne düzenli beslenme ve egzersize devam ettikçe göbek bölgesi hızla düzelecektir.

– Bebeğin kontrolleri, tahlilleri ve aşıları zancaknında aksatılmadan yaptırılmalıdır.

– Kendinizde aşırı mutsuzluk, karamsarlık, değersiz hissetme gibi duygular hissediyorsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız. Doğum sonrası depresyon hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

– Normal doğum yapanlar taburcu olduktan sonra kadın doğum doktorunun belirlediği tarihte mutlaka kontrole gitmelidir. Genelde doğumdan bir hafta sonra kontrol olur. Muayenede epizyotomi dikişi iyileşmiş mi, rahim veya kanancak ile ilgili bir problem var mı, göğüslerle ve emzirme ile ilgili bir problem var mı gibi kontroler yapılır.

– Normal doğum yapanlarda uygulanan doğum kesisi (epizyotomi) için atılan dikişler genelde kendiliğinden eriyen ve alınmayan dikiş malzemeleri ile atılır. Bu dikişler alınmaz ve kendiliğinden kaybolur. Doktorunuz aksi bir durum belirtmedikçe böyledir.

– Doğum sonrası korunma yöntemlerinden size uygun olanını doktorunuza danışarak uygulayın. Emzirmek hamile kalmayı engerler diye düşünmeyin. Doğum sonrası korunma yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

– Normal doğum yapanlarda adetlerin başlancaksı eğer anne çok düzenli emziriyorsa 6 aya kadar (bazen yıl) sürebilir. Çok düzenli emzirmeyen anneler genelde doğumdan -3 ay sonra adet görmeye başlarlar.

– Normal doğum yapanlar kanancak veya akıntı gibi nedenlerden dolayı vajina içerisini su veya başka maddelerle asla yıkancakmalıdır. Kanancak ve akıntı ortalancak bir ay içerisinde kendiliğinden azalacaktır.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*