Nefes kokusuna bitkisel çözümler
Nefes Kokusuna Bitkisel Çözümler

Daha kalıcı çözümler için birkaç öneri:
Manolya kabuğu özü: Manolya kabuğu özünün, nefesin kötü kokmasına neden olan ağızdaki bakterilerin çoğunu 30 dakika içinde öldürdüğü kanıtlanmıştır. Manolya yağı özü genelde, birtakım nefes tazeleyici naneli ürünlerde ve diş macunlarında bulunuyor. Bu doğal madde, antibakteriyel özelliklere sahip “˜magnolol ve “˜honokiol bileşiklerini içeriyor.
Tarçınlı sakız: Tat vermede kullanılan bir tür uçucu bitki yağı “˜sinnamik aldehit içeriyor. Bu yağ yalnızca kötü nefes kokusunu gidermekle kalmıyor, aynı zancaknda tükürüğünüzde bulunan anaerobik bakteri miktarını yarı yarıya azaltıyor.
Balık yağı takviyesi: Balık yağındaki omega-3 yağ asitlerinin nefesin kötü kokmasına neden olan ağızdaki enflancaksyon ve bakterileri azalttığı kanıtlandı.
Kereviz: Kereviz, kötü nefes kokusunu önlemede oldukça başarılı çünkü lif zengini bir besindir. Lif oranı yüksek besinler, yeterli miktarda tükürük salgılanmasına yardımcı oluyor. Tükürük de ağız kokusuna neden olan plak oluşumunu yok etmeye yardımcıdır.
C vitamini: Diş eti çekilmesi ve ağız kokusunun başlıca nedeni diş eti iltihabını önlemeye yardımcı oluyor. C vitamini bakımından zengin besinler tüketerek bakteri üremesi için uygun ortamın oluşmasını engellemiş olursunuz. Portakal, mandalina gibi turunçgiller, çilek, frambuaz gibi kırmızı meyveler veya kavun tüketerek günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
Siyah çay: Plak oluşumu, dişler ve ağızla ilgili diğer problemlerin yanında nefesin kötü kokmasına neden oluyor. Siyah çayda bulunan polifenoller, ağzınızda hoş bir koku yaratıyor çünkü pelifenoller plakların dişlerinize yapışmasını önleyen güçlü antioksidanlardır. Yapılan araştırmalar ayrıca, polifenollerin ağızdaki bakteri oluşumunu engellediğini ve böylece bakterilerin neden olduğu kötü kokuyu en aza indirdiğini ortaya koymuştur.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*