Menopoz yaşžı kaçtır?
MENOPOZ YAޞI KAÇTIR?

MENOPOZA ORTALAMA KAÇ YAޞINDA GİRİLİR?;

MENOPOZ KAÇ YAޞINDA BAޞLAR?

Dünyada ortalancak menopoz yaşı 5 olarak bildirilmekle beraber ülkemizde ortalancak menopoza girme yaşı daha erken 46-48 yaş civarında bildirilmektedir. Ülkeler ve ırklar arasında genetik, çevresel, beslenme v.b faktörlere bağlı olarak menopozun başlancak yaşı değişkenlik göstermektedir.

Menopoza girme yaşı genelde 45-55 yaşlar arasında değişmektedir. Bundan yüz yıl önce şimdikine göre kadınlar ortalancak 4-5 yaş daha erken menopoza girmekteydi. Ancak yüz yıl öncesine göre günümüzde genç kızlarda ilk adet görme yaşı (menarş) daha erken olmaya başlamıştır.

Menopozun başlancak yaşını etkileyen faktörler:

– Gelişmiş ülkelerde kadınlar biraz daha ileri yaşlarda menopoza girmektedirler.

– Sosyoekonomik düzeyi düşük olan kadınların menopoza daha erken yaşlarda girdiklerini gösteren araştırmalar vardır.

– Eğitim düzeyi düşük ve çalışmayan kadınlarda menopozun daha erken başladığını gösteren araştırmalar vardır.

– Çocukluk döneminde ilk adetin başlancak yaşı (menarş) ile menopozun başlancak yaşı arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalar net sonuç verememiştir. Birtakım araştırmalarda erken yaşta adet görenlerin menopoza erken girdiği görülürken diğer birtakım araştırmalarda tersi sonuç görülmüştür.

– Araştırmaların çoğu hiç çocuk sahibi olmayan (doğum yapmayan) kadınların çocuk sahibi olan kadınlara göre daha erken menopoza girdiğini göstermiştir.

– Zayıf kadınların kilolulara göre daha erken menopoza girdiği gözlenmektedir araştırmaların çoğunda. Benzer şekilde birtakım araştırmalar uzun ve kilolu kadınların daha ileri yaşlarda menopoza girdiğini göstermektedir.

– Sigara kullananlarda menopozun – yıl daha erken başladığı bilinmektedir. Az sayıda araştırma alkol kullananlarda tersine menopoza daha geç yaşlarda girildiğini göstermiştir.

– Sık adet olanlarda adetleri seyrek olanlara göre menopozun daha erken başladığını gösteren birtakım araştırmalar vardır.

– Birtakım araştırmalar yüksek yerlerde yaşayanların daha erken menopoza girdiğini göstermektedir.

– Bir kadının menopoza girme yaşı annesi, teyzesi ve kız kardeşleri ile benzerlik gösterir genelde çünkü menopozun başlancaksını belirleyen en önemli faktörlerden birisi genetik faktörlerdir.

– İyi beslenemeyen kadınlarda menopoz daha erken yaşlarda başlancakktadır.

– Siyah ırka mensup kadınlar beyaz ırktakilere göre ortalancak yıl daha erken menopoza girmektedirler.

Kayseri ilinde 5 yılında yapılan bir araştırmada ortalancak menopoz yaşı 46 bulunmuştur. (46.3 ; 5. yıl ) Bu çalışmada sigara içen, adetleri düzensiz olan veya ailesinde erken menopoza giren kişiler olan kadınların daha erken menopoza girdikleri saptanmıştır. (İ.İ. Müderris ve ark.);;(Türk Fertil. Der.5; 3:58-64)

9’lü ve ‘li yıllara kadar insanların ortalancak yaşam süresi şimdikine göre çok daha kısa olduğu için kadınlar menopoz döneminde çok az yaşancakktaydı, hatta bir çok kadın menopoza girmeden önce hayatını kaybettiği için toplumda menopozdaki insan oranı (postmenopozal dönemdeki kadınlar) çok azdı. Ancak günümüzde ortalancak insan ömrünün yetmişli yaşları geçmesi nedeniyle menopoz sonrası uzun yıllar yaşayan kadınlar yüksek orandadır ve buna bağlı olarak menopozun vücutta oluşturduğu belirtiler, hastalıklar yaygın olarak izlenmektedir.

4 yaşından önce menopoza girme durumuna erken menopoz denir. Bu konuda ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*