Lahana diyeti,lahana kürü ve faydaları
Lahana Diyeti,Lahana Kürü Ve Faydaları

* Kan şekerini düşürüp dengeliyor.
* Kan dolaşımını düzenler, hormonları dengeliyor.
* Enfeksiyonlara karşı vücuda direnç kazandırır. Toksin arttırır.
* Kanser hastalarında kemoterapi ve radyoterapi sonrası takviye oluşturur. Bağırsak mukozasını temizler. * Cilde tazelik ve güzellik verir. Toksin atıcı ve kolon kanserini önleyicidir. Beyaz lahana içeriğindeki U vitaminiyle güçlü bir antioksidandır.
Lahana nasıl zayıflatıyor?
* Beyaz lahana aynı zancaknda `aquaretik`tir. Yani; bitkiler genelde diüretik olduklarından hem su hem tuz atarken, beyaz lahana tuz dengesini bozmadan sadece su atar.
* Bu da verilen kiloların kalıcı olmasına yardımcı olur. Menopoz ve regl dönemlerinde değişen hormon dengesizliğine karşı beyaz lahana kürü mükemmel bir takviye.
Biyotransformasyon özelliği kilo vermeyi hızlandırıyor mu?
* Bu bir tek beyaz lahana da bulunuyor. Yoğurttan içtiğimiz suya kadar hiçbir yiyeceğimiz saf değil. Bu zehirli maddeler karaciğer, akciğer, böbrekler ve yağ dokusunda depolanır.
* Bunların suda çözülme özelliği yoktur sadece yağda çözünür (Sadece yağda çözüldüklerinden vücutta depolanırlar). Biriken bu toksinlerin suda çözülme özelliği göstermesine `biyotransformasyon` diyoruz.
* Yağda çözülen zararlı toksinlere suda çözülme özelliği kazandıran beyaz lahana; biyotransformanyon özelliğiyle terleme, solunum, idrar ve dışkı yolları ile bu zararlı toksinleri dışarı atar.
Meme kanserini önler mi?
* Amerika`daki `Harvard Health Letters` dergisinde 1994 yılında yayınlanan bir makalede; Asyalı kadınlarda Amerika`da yaşayanlara göre 8 kat daha az meme kanseri görülmesinin nedeni soya fasulyesi olarak açıklandı.
* Soyada bulunan maddelerin büyük bir kısmı, beyaz lahanada da bulunuyor. Bu da östrojen hormonunu zararsız olan zayıf östrojene dönüştürür. Yapılan klinik çalışmalarda beyaz lahana tüketenlerde kanser oluşumunun gerilediği tespit edildi.
Lahana kemoterapi ağrılarını hafifletir mi?
* Birçok kanser hastası; ameliyatsız veya ameliyat sonrası radyoterapi, kemoterapi veya hormon tedavisi görüyor.
* Özellikle radyoterapi veya kemoterapiden sonra hastalar kendilerini yorgun ve halsiz hisseder. Birçoğunda dolaşım bozukluğu şikayetleri de olur. Radyoterapi veya kemoterapi sonrasında uygulanacak beyaz lahana kürü, vücudu arındırır, oluşan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
Toksin atarak yenilenin
* Kaynancakkta olan yarım litre suda 5-6 adet beyaz lahana yaprağını parçalancakdan, 10 dakika ağzı kapalı olarak hafif ateşte haşlayın.
* Sabah ve akşam şeklinde günde 2 kez aç veya tok karnına birer su bardağı için. Bu işlemi 5 gün boyunca ve her seferinde yeniden hazırlayarak devam edin. 3 gün ara verip, yeniden 5 günlük bir kür daha uygulayın.
* 10 günlük kürün bir yıl boyunca 4 kez yapılmasını tavsiye ediyorum. Kürün yapılmaya başlandığı 2. veya 3. gününde vücudunuzun terlediğini ve özellikle yüz kısmında yağlı olduğunu fark edeceksiniz.
* Endişelenmeyin, bu yağla birlikte toksinleri de attığınızı gösterir. Bu kürü uygularken daha sık banyo veya duş yapmalısınız. Ne kadar çok toksin atarsanız vücudunuz o kadar fazla kendini yeniler.
Lahana kürü
*Kaynancakkta olan yarım litre suda 6- 7 adet beyaz lahana yaprağını, 10 dakika ağzı kapalı olarak hafif ateşte pişirin.
*Sabah ve akşam olmak üzere aç ve tok karına birer su bardağı için. Bu işleme toplam 5 gün devam edin.
*Bu kürü 5 gün uyguladıktan sonra 3 gün ara verin ve tekrar 5 gün uygulayın. Böylece 10 günlük kür tancakmlanmış olur.
*Toksin atıcı ve bağırsak kanserini önleyici bu 10 günlük kürü, 1 yıl boyunca 3 veya 4 kez yapmak en doğrusu.
*10 günlük kür için kesinlikle ihtiyacınız olan miktarı bir defada değil, her gün taze olarak hazırlayın.
*Kan dolaşımını düzenlemek ancakçlı kullanımda 3-4 adet beyaz lahana yaprağı, kaynancakkta olan yarım litre suya atılır ve hafif ateşte ağzı kapalı olarak 15 dakika pişirilir.
Sabah ve akşam aç veya tok karına bir su bardağı içilir. Her 3 günde bir, 3 gün ara verilerek toplam 21 gün içilerek uygulanır. 3 aylık aradan sonra tekrar; her 3 günde bir, 3 gün ara verilerek, toplam 21 gün içilerek ikinci ve son kür tancakmlanmış olur.
Kan şekerini düşüren formül
* Yaklaşık 750 mililitre veya 5 su bardağı kaynancakkta olan suda, 7 veya 8 tane beyaz lahana yaprağını parçalancakdan, hafif ateşte 10 dakika ağzı kapalı olarak haşlayın.
* Haşlancak sırasında kapağı açarak, bir tahta kaşık yardımıyla yaprakların tancakmının kalmasına özen gösterin. Ilıdıktan sonra haşlanmış beyaz lahana yapraklarını süzerek ayırın ve aç karnına veya yemeklerden sonra sadece bir buçuk su bardağı kadar suyunu için.
* 5 veya 6 gün uygulayacağınız bu kürde beyaz lahananın her gün taze olarak hazırlanması gerekiyor. ޞeker hastalarının bu kürü yılda 3 veya 4 kez tekrarlancaksı daha faydalı olur.