Labada ve faydaları
Labada ve Faydaları

Labada Sauerampfer Rumex acetosa L.
Kuzu kulağı
Ekşi labada
Küçük labada
Ekşi Kuzu kulağı
Familyası: Karabuğdaygillerden, Knoöferichgewöchse, Polipolygonaceae
Drugları: Labada otu: Rumiceise acetosae herba
Labadanın çay, natürel ilacı yapılır ve aşırı olmancakk şartıyla da salata olarak ta yenebilir, ancak aşırı yenmesi böbreklere zarar verebilir.
Giriş: Labadanın bilinen oldukça çok türü vardır, ancak bizi ilgilendiren bunlardan yalnızca iki türdür. Ekşi Kuzu kulağı veya sadece Labada diye de anılan; Rumex acetosella ve Kıvırcık Labadası veya Evelik olarak bilinen Rumex crispus tur. Labada otu genelde çay ve natürel ilaç yapımında kullanılırken, Evelik kökü genelde tentür yapımında kullanılır bu nedenle ikisi en önemlileridir. Bunlardan başka nadir olarak kullanılan Büyük Labada; R.patientia, Küçük Labada;R.acetosella, Kalkan Labada; R.scutatus, Bataklık Labadası;R.obtusifoliusye, Yumru köklü Labada; Ruberusus u sayabilir.
Botanik: Labada 30-100 cm boyunda, dikey yükselen, köşeli alt kısmı, üst kısmı yeşil renktedir. Yaprakları ok veya mızrak şeklinde, kenarları tüm, alt yaprakalrı Salı, üst yaprakları gövdeye oturmuş, koyu yeşil renktedir. Çiçekleri sürgünlerin en üst kısmında önce yeşil sonra esmer ve kırmızı bir renk alır. Çiçek demetleri 10-30 cm uzunluğunda olabilir. Kuzu kulağı Avrupa, Asya nın Orta ve Kuzey kesimleri ve Amerika nın kuzyinde yabani olarak yetişir.
Yetiştirilmesi: Tohumları Mart ta saksı ve seralara ekilir ve fideleri ni-sanda bahçe ve tarlalara ekilir.
Hasat zancaknı: Mayıs tan Ağustos a kadar yaprakları toplanarak kuru-tulur, yapraklarının çok sulu olması nedeniyle kurutması oldukça zordur. Bu nedenle dikkat edilmsse küflenebilir.
Birleşimi: Labada otunun birleşimindeki maddeler yeterince incelen¬me-miştir. Bu nedenle çok az bilgiye sahibiz. Birleşimindeki önemli maddeler; Potasyum oksalat, Potasyum oksalik asit, Flavongikozitler, C vitamini, Taninler ve az miktarda Uçucu yağ (Eter yağları) içerir.
Tesir şekli: Antiseptik, antibakteriyel, iltihapları önleyici, yaraları iyileş¬ti-rici, bağırsakları çalıştırıcı, kanı temizleyici, safra söktürücü, idrar arttırıcı ve hafif peklik yapıcıdır.
Kullanılması: Halk arasında yeterince araştırma yapılmamıştır, ancak halk asında 3000 yıldır çeşitli hastalıklara karşı kullanılır. Bu hastalıkların başında nefes yolları hastalıkları, öncelikle de sinüzit ve iyileşmeyen yaralara, dermansızlık ve de enfeksiyona karşı bağışıklık sistemini kuv-vetlendirmek için kullanılır. C vitamini yetersizliğe (skorbüt) karşı ve kan temizleyici olarak da kullanılır.
Çayı: İki kahve kaşığı ince kıyılmış Labada otu demliğe konur ve üzerine 30-400 ml kaynar su ilave edilir. 5-10 dk demlenmesi beklendikten sonra süzülerek içilir.
Çay Harmanları;
Gökçek Sedef çayı;
;20 gr Labada otu
;20 gr Pıtrak kökü
;20 gr Hindiba otu ve kökü
;10 gr Yoğurt otu
;20 gr Menekşe otu
;10 r ޞahtere otu
Gökçek Kan (kan temizleyici) çayı;
;20 gr Pıtrak kökü
;20 gr Labada otu
;20 gr Hindiba otu ve kökü
;20 gr Isırgan otu ve kökü
;20 gr Akkuş yaprağı
Gökçek Deri (deri iltihaplanması) çayı;
;20 gr Papatya çiçeği
;20 gr Sinirli yara otu
;20 gr Pıtrak kökü
;20 gr Labada otu
;20 gr Menekşe otu
Gökçek Sinüzit çay;
;22,5 gr Mine otu
;22,5 gr Mürver çiçeği
;22,5 gr Labada otu
;22,5 gr Çuha çiçeği
;10 gr Çentiyan kökü
Gökçek Sinüzit çay;
;22,5 gr Mürver çiçeği
;22,5 gr Çuha çiçeği
;22,5 gr Labada otu
;22,5 gr Kekik otu
;10 gr Çentiyan kökü
Yan tesirleri: Aşırı oranda salatası yenirse böbreklere zarar verebilir ve ishal, kusma, yutkunma rahatsızlıkları ve idrar tutancakma gibi rahatsız-lıklara sebep olabilir. Bu nedenle haşlandıktan sonra suyu dökülür ve sonra yenirse pek zararı dokunmaz.
0,3-0,8m 4-8 Aylar Ça,Na,Ho Kökü Hafif Zehirli
B) Ebelik, Krauser Ampfer Ramex crispus L.
Kıvırcık Labada
Kıvırcık Kuzu kulağı
Familyası: Karabuğdaygillerden, Knöterichgewachse, Polyyona ceae
Drugları: Ebelik kökü; Rumicis crispusae radix
Ebelik kökü çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır.
Botanik: Kökleri odunsu havucu andırır şekilde, dışı esmerimsi kırmızı renktedir. Yaprakları uzun mızrak şeklinde, kenarları dalgalı, alt yaprakları uzun saplı ve üst yaprakları kısa saplıdır. Çiçekleri daha sıkça önce yeşilimsi,sonra esmer ve sonra kırmızımsı renktedir.
Hasat zancaknı: Nisan ve Mayıs ayında veya Ağustos ve Ekim aylarında kökleri sökülür yıkanır, temizlenir, kurutulur ve kaldır
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*