Kurt pençesi otunun faydaları ve kullanımı
Kurt Pençesi Otunun Faydaları ve Kullanımı

Kurtpençesi (Lycopodium clavatum), yöresel olarak , kurtayağı , kibritotu ve yer yosunu adlarıyla anılır . Her zancakn yeşil olan bu yosunsu bitki , iki metreye kadar varan tutunma filizleri ile ormanların zeminlerinde kök salarak uzanır . Bu filizlerden , 7-10cm uzunluğunda , süpürgeotunu andıran , ancak ondan çok daha yumuşak ve sık yapraklı pek çok dallara ayrılan saplar fışkırır. Çok yıllık, otsu ve çiçeksiz bir bitkidir. Kuzey-doğu Anadolu (Trabzon, Rize, Çoruh) dağlarının nemli kısımlarında (Orman açıklıkları) yetişir.çeşitli alkaloitler içerir. Dört yaşındaki bitki, göbek tozu diye adlandırılan sarı çiçek (spor ) tozlarını içeren, sarımsı başaklar oluşturur. Bu toz , sürtünmeyle tahriş olmuş deriyi tedavi etmekle kullanılır . Kurtpençesi , radyum içeren bir şifalı bitkidir ve uzun kolları , sarı çiçek tozu içeren başakları ile, öteki yosunsu bitkilerden kolayca ayırt edilebilir . Denizden yüksekliği 600 metreden fazla olan ormanların kuzey yönlerinde ve kıyılarında yetişir. Güneş ışınlarının altında kaldığında yaşancak gücünü yitirdiği için, üstündeki ağaçlar kesildiğinde sararır ve sonra da tümüyle yok olur. Kurtpençesi, Avusturya ve Almanveya doğayı koruma yasası kapsamındadır. Bitki toptancıları , kaliteli olmaları için, bu bitkiyi kuzey ülkelerinden sağlancakktadırlar. Eklemler deforme olmuş olsalar bile, romatizma ve gut hastalıklarında , kronik kabızlıkta ve basurda kurtpençesi çayı önerilir . Ama , ishalden şikayetçi olanlar ondan uzak durmalıdırlar, çünkü bu durumda bağırsak kramplarına yol açabilir. Bitki hiçbir zancakn kaynatılmancaklı, yalnızca kaynar suyla, haşlanmalıdır. Bitki , tüm idrar ve cinsel organ hastalıkları , testis (erbezi ) ağrıları ve sertleşmeleri , böbrek kumu ve böbrek sancılarında kullanılır. Karaciğer iltihabında , karaciğer katılgandoku urlarında , kötü karakterli olsalar bile, bitki kullanılabilir. İyileşmekte olan hastanın eski gücüne en kısa sürede kavuşmasına da yardım eder.
Tanıdığım (M.Treben) yaşlı bir hanımın eşi, yıllardır geceleri nefes darlığı çekiyor ve doktorlar bu hastalığı kalp astımı olarak tedavi etmeye çalışıyorlardı. Günün birinde durumu yine kötüleşmişti. “Eğer çalışmaya hemen son vermezseniz 8 gün içinde ölebilirsiniz” Bu sözleri söyleyen doktor, onu bir hastaneye göndermiş. Karısından duyduğuma göre, meğerse karaciğer sertleşmesinin (siroz) son aşancaksındaymış. Bu tür nefes darlıkları sirozla birlikte hep görülür. Bir süre sonra iyileşemeyeceği sonucuna varılarak hastaneden evine gönderildi. Benim (M.Treben) öğüdüme uyan karısı, etkisini çok çabuk gösteren kurtpençesi aldı. İçtiği ilk bardak çaydan sonra, yıllardır çekmekte olduğu nefes darlığından kurtulduğunu söylersem, siz de benim (M.Treben) gibi bunun bir mucize olduğunu düşünmez misiniz ? Eğer tanıdıklarınızdan birinin siroz hastası olduğunu, hatta hiçbir umut kalmadığını duyacak olsanız bile, bu kişilere cesaret verin ve onlara, doğal tedavi ilminde çok önemli yeri olan kurtpençesinden söz edin. Akla gelebilecek en kötü ve umutsuz karaciğer hastalıklarına yakalanmış kimseler bile, bu bitki sayesinde hayata dönebilirler Küçük bir grupla katıldığım bir orman gezintisinde, yol arkadaşım Biyolog Dr. Bruno Weinmeister e , siroz ve karaciğer kanserini iyileştirebilen kurtpençesi hakkında bilgi verdim. Bunun üzerine, bana (M.Treben) şu olayı anlattı :Genç bir öğrenciyken, birkaç arkadaşı ile birlikte dağlara doğru yürüyüşe çıkmışlar. Kulübeye dönerken, bodur çamların arasında bulduğu bir kurtpençesi filizini haşarıca bir davranışla şapkasına dolamış. Kulübeye vardıklarında, arkadaşlarından birinin bacağına kramp girmiş ve dizden aşağısı ters dönen bacağının ağrısına dayanamıyormuş. Gösterdikleri çabaların hiçbiri olumlu sonuç vermemiş. Bu arada genç Weinmeister, birden gelen bir ilhamla, şapkasındaki kurtpençesi filizini çıkarıp, kramplı bacağa aşağıdan yukarıya sarmış. Bacak hemen o an normal durumuna dönüvermiş. Ama o, bunun yalnızca bir rastlantı olduğunu düşünmüş. Kramp, belki de bitki olmadan da geçebilirdi, demiş kendi kendine. Daha sonra eve dönerlerken, baldır kramplarından sık sık şikayet eden ev sahibi hanım için bir miktar bitki filizi toplamış. Bunlar, kadının kramplarına hemen son vermiş. Dr. Weinmeister, yıllar sonra bu konuyu bir uzman doktora anlatmış. Bu doktor ona bitkinin, radyum içerdiğini söylemiş. O zancakndan beri, ayak ve baldır krampları, kurtpençesi bitki yastıkları ile tedavi edilmeye başlanmış.
Bir tanıdığım (M.Trebenin) idrar tutukluğu yüzünden hastaneye yatmak zorunda kalmıştı. Kolunun üst bölümü de iyice şişmişti bu arada. Ama hastaneden çıktığında durumunda bir değişiklik olmamıştı. İyi bir rastlantı olarak, o sırada evimde kurtpençesi vardı. Çünkü, 86 yaşındaki kaynanamın bacağına sık sık kramp giriyordu. Bu tanıdık hanımın rahatsızlığının mesane krampı olabileceği hakkındaki kuşkularım, kurutulmuş bitki ile doldurulmuş yastığı mesanenin üstüne bastırdığımda doğrulandı ve hasta iki dakika s
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*