Kiraz sapı faydaları ve zararları
KİRAZ SAPI FAYDALARI VE ZARARLARI

Kirazın Vitaminleri:
A, C ve B vitaminleri ile potasyum, magnezyum, sodyum, kireç, çinko ve demir mineralleri bulunan kiraz, sulu ve şekerli bir meyvedir.
Kirazın Faydaları:
* Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır.
* İdrar söktürücüdür.
* Kabızlığa iyi gelir.
* İshali ise keser.
* Böbreklerin etkili bir şekilde çalışmasına yardım eder.
* Böbreklerde kum ve taşların oluşumunu önler.
* Böbrek kumu ve taşı varsa döker.
* Kanı temizler ve sivilce gibi güzellik sorunlarını önler.
* Kolesterolü ve kan şekerini düşürür.
* Dancakr sertliğine, romatizma, gut hastalığı ve dizanteriye iyi gelir.
* Sinirleri kuvvetlendirir.
* Çok iyi bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür.
Kiraz Nasıl Kullanılır:
Kirazın meyvesinin dışında çiçekleri, sapları ve yaprakları da kullanılır. Sapları kurutulduktan sonra kaynatılıp çay yapılırsa idrar söktürür ve vücuttaki zararlı maddeleri temizler. Kiraz çiçeği kaynatılıp suyu içilirse nezleye ve öksürüğe iyi gelir. Kiraz suyu derideki kırışıklıkları gidermekte etkilidir. Pembe kiraz ezilerek yıpranmış ciltlere maske yapılabilir.
ZARARLARI HAKKINDA BİLGİ:
Kiraz çağımızın hastalığı olan strese iyi geliyor Menopoz dönemi rahatsızlıklarında faydalıdır İdrar söktürücü özelliğinden ötürü kiraz böbreklerin dostudur vücudu zehirli maddelerden arındırır Kiraz ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını sağlancaksından dolayı romatizmal rahatsızlıklara gut hastalığına eklem kireçlenmesine ve dancakr sertliğine iyi gelmektedir İçeriğinde bulunan kinik asit sayesinde böbreklerin taş ve kum yapmasını önler ve böbreklerde taş kum varsa zancaknla döktürür ayrıca safra kesesi taşının dökülmesine de yardımcı olur.
Kiraz Vücuttaki fazla suyun atılmasını sağladığı için dolaylı olarak zayıflancakveya faydalıdır Kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını ve kanın temizlenmesini Sağlar Yüzde oluşan sivilcelerin yok edilmesine yardımcı olur Kiraz suyu yüz ve boyuna sürülürse kırışıklıkları giderir ve kırışık oluşumunu engeller Karaciğerimizin dostu olan kiraz hastalıklar aşırı ilaç tüketimi ve zehirlenmeler sonucu zorlanan karaciğerin yükünü hafifleterek iyileşmesine yardımcı oluyor.
İçeriğindeki bol fosfor sayesinde sinirleri kuvvetlendiriyor A vitamini kaynağı olmasından ve karoten içermesinden dolayı gözlerin dostudur Kiraz ağrıların dindirilmesinde aspirinden daha Faydalıdır.
Kiraz Sapı: Kiraz sapları en çok idrar yolları enfeksiyonları için tercih edilmektedir Kiraz sapı çayı vücuttaki ödemlerin atılmasında da oldukça etkilidir Kiraz Sapı idrar söktürücü özelliğiyle de bilinmektedir Eklem kireçlenmesi ve dancakr sertliğinin tedavisinde kullanılmaktadır Kirazın sapları idrar söktürücü olarak kullanıldığı gibi bronşite karşı da kullanılmaktadır.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*