Kilosu 5 liraya hastalıklardan korunun
Kilosu 5 Liraya Hastalıklardan Korunun

Nezle ve gribin ıhlamur ile çözülebileceğini ifade eden Aktarlar,Kış aylarının belirtileri kendini göstermeye başladı. Bu süreçte vatandaşların mevsimsel geçişlere hazır bulunması gerek. Kış ayında vatandaşları en çok yıpratan hastalık grip ve nezledir. Bunun önüne geçmek isteyenler bol bol ıhlamur tüketmeli diye konuştu.
Aktarlar,Soğuk algınlıklarında ilk akla o gelir. Ihlamur sadece içimizi ısıtmakla kalmıyor, aynı zancaknda onlarca faydası bulunuyor. Özellikle soğuk kış günlerinde sıcak içecek olarak tüketilen ıhlamurun insan sağlığına birçok faydasının bulunuyor. Hoş kokulu bir bitki olan ıhlamur aynı zancaknda iyi bir ev ilacı. Kurutulmuş ıhlamur yaprakları, çiçekleriyle birlikte kaynatılarak yapılan hoş kokulu içecek sinirleri yatıştırır, bağırsak kurdunu düşürür, bağırsak sancısını giderir, öksürüğü keser, dancakr tıkanıklığını açar, gribi iyileştirir, hazımsızlığa karşı kullanılır, mide üşütmesini ve uykusuzluğu giderir. Kan dolaşımını düzenler dedi.
Ihlamur bitkisinin zahmetli toplandığını da sözlerine ekleyen Aktar, konuşmasını şöyle tancakmladı:
Orman köylüsü kendi ihtiyaçları dışında pazar satışı için de Orman İşletme Müdürlüğünden izin alarak ve şefliklerin denetiminde ıhlamur çiçeği topluyor. Ihlamur çiçeği Bursanın ormanlarında kestane, fıstıkçamı kozalağı ve defne yaprağından sonra en önemli tali ürünlerden birini oluşturuyor. 150 ton dolayında. Orman köylüleri de çoluk çocuk topladıkları mahsuldeki çiçekleri ayırıp pazarda satışa sunuyor. Pazarda kilosu 5 liraya alıcı bulan ıhlamur çiçeği mis gibi kokusu ve doğal antibiyotik olması nedeniyle ilgi görüyor.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*