Kemik erimesi ve d vitamini
KEMİK ERİMESİ VE D VİTAMİNİ

OSTEOPOROZ ;VE D VİTAMİNİ

Kalsiyum ve D vitamini kemik sağlığı açısından son derece önemli bileşenlerdir. D vitamini kalsiyum ve fosforun ince barsaklardan emilmesini sağlar. D vitamini eksikliğinde barsaklardan kalsiyum emilimi azalır ve bu nedenle paratiroid hormon ;artar. Paratiroid hormonun artması da kemiklerden kalsiyum kaybını arttırır. D vitamini eksikliğinde kemik mineralizasyonu bozulur. D vitamininin osteoblast denilen kemik yapımında rol alan hücreleri indükleyici etkisi de vardır.

D vitamini kaynakları:

Vücuttaki D vitamininin yaklaşık %8’i deride güneş ışınları etkisiyle sentezlenir. Besinlerle çok bol alınabilen bir vitamin değildir. Bu nedenle güneşe yetersiz maruziyet durumları (kapalı giyinme gibi) beslenme normal olsa bile kolaylıkla D vitamini eksikliğine neden olabilir. Balık, karaciğer, süt, peynir, tereyağı ve yumurta sarısında D vitamini bulunur ancak bu besinler tek başlarına asla yeterli olmazlar. Ayrıca menopoz sonrası ve yaşlılarda barsaklardan D vitamini emilim kapasitesi azalır.

Güneş ışığına maruz kalınması deride aktif D vitamini (Vit. D3) sentezlenmesini sağlar. Bu nedenle yeterli miktarda güneş ışığına maruz kalmak iskelet sağlığı açısından çok önemlidir. Aktif D vitamininin çoğu derinin epidermis tabakasında sentezlenir, daha az kısmı dermis tabakasında sentezlenir.;Günde -3 dakika yüz ve kolların güneş alması yeterince D vitamini sentezi sağlar.

D vitamini tedavisi:

Menopoz sonrası osteporoz (kemik erimesi) varlığında her gün mg kalsiyum ve 8 Ünite D vitamini alınması önerilir. Bu dozlarda alınan D vitamini ve kalsiyum kemik erimesi olan hastalarda kemik kaybını ve kırık riskini azaltır. Araştırmaların çoğu kalsiyum eklenmeden tek başına D vitamini kullanılmasının fayda sağlancakdığını göstermiştir. Her ilaç ve her vitamin gibi D vitamininin de (kalsiyumun da) fazlası ve gereksiz kullanılması sakıncalı olabilir bu nedenle asla doktora danışılmadan kullanılmancaklıdır.

Vitamin D formları:

– Vitamin D = Ergokalsiferol

– Vitamin D3 = Kolekalsiferol = Aktif Vitamin D’nin hidroksile olmamış hali.

– 5 hidroksi vitamin D3 (5OH-D) = Kalsifediol = Kalsidiol = Hidroksikolekalsiferol

– Aktif vitamin D3 =;Kalsitriol =;, 5 dihidroksikolekalsiferol = ,5-dihidroksi D3

D vitamininin en aktif formu kalsitriol yani , 5 dihidroksikolekalsiferol’dür.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*