Kalp sağlığına iyi gelen besinler
Kalp Sağlığına İyi Gelen Besinler

Bu gıdaların dengeli tüketimi kalp sağlığı için yeterli değil. Sağlıklı bir kalp için en önemli şartın düzenli
egzersizi ve spor yapmak olduğunu unutmayalım. Tüm bunlarla beraber özellikle çocuklarınıza küçük yaşta edindirilebilecek beslenme alışkanlığı da ilerleyen yaşlar için son derece hayati bir önem taşıyor. Işte Türk vazgeçilmezleri aynı zancaknda kalbinizle dost gıdalar.
Fındık
Fındık yağ içerir lif ve magnezyum da bulunur. Bir avuç fındığa kuru üzüm katıp gün boyunca atıştırın. Sağlığınızı korumuş olacaksınız.
Zeytinyağı Doymuş yağlar yerine son derece yararlı olduğunu kanıtladı.
Pirinç
Pirincin kolesterol ile savaştığı biliniyor. Ayrıca pirinç bol miktarda E vitamini ve B vitamini içerir.
Domates
Domatesin kırmızı renk almasını sağlayan likopen isimli bileşim dancakrlarda kolesterolün birikmesini nler. Özellikle domates salçasının kolesterole karşı iyi bir silah olduğunu belirtelim.
Elma
Günde bir elma yerseniz kalp hastalığına yakalanma tehlikesi azalır. Bu meyvenin içerdiği vitaminlerde cabası.
Soğan
Soğan ve sarımsak kalbinizin sağlığı için canla başla savaşan yiyeceklerdir. Soğanın içerdiği maddeler kolesterolün oksitlenip dancakrların duvarlarına zarar vermesini engelliyor.
Tane Fasulye
Kuru kısa sürede kanınızdaki kolesterol miktarı azalır. Ayrıca kuru fasulye kolesterol gibi dancakrları tıkayan başka maddelerin birikmelerini önler.
Ispanak
Ispanak demir içermesede kalp hastalıklarına ve yüksek tansiyona karşı birebirdir. Kolekterolün dancakrlara yerleşmesini önler. Ayrıca ıspanak kan basıncını düşürür.
Sarmısak
Sarmısak kandaki kolesterol oranını düşürür. Kan pıhtılarının dancakrları tıkancaksını engeller Araştırmacılara göre her gün bir diş sarmısak kalbi korumak için yeterli.
Greyfurt
Narenciye türündeki bu yararlı meyve 80 kalori içerir. Aynı zancaknda bir C vitamini deposudur. Ayrıca içi pembe olan greyfurta renk veren madde dancakrları kolesterolün tahribatından koruyan bir antioksidandır.
Yulaf
Yulaf ve yulaf gevreği kolesterolün bir numaralı düşmanlarıdır. Yulaftaki lif kendini kolesterole bağlar ve kolesterolü vücut sisteminden dışarı çıkarır. Günde 1-1/2 fincan yulaf yerseniz kanınızdaki kolesterol miktarı %20 oranında azalır.
Çay
Eskiden kalp hastalarının çay içmeleri yasaklanırdı. Günümüzde ise çayın kalp için son derece yararlı olduğu iddia ediliyor. Çayın içerdiği bir madde dancakrların çeperlerindeki kolesterolün birikmesini önler ayrıca kan pıhtılarının dancakrları tıkancak olasılığı azalır.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*