Isırgan otu faydaları
Isırgan otu faydaları

Sadece laboratuvar hayvanları üzerinde gerçekleştirilmiş olan birtakım araştırmalar ısırgan otunun yüksek tansiyonu düşürdüğü yönünde sonuçlara sahip. Ancak henüz insanlara böyle bir etki yapıp yapmadığı konusunda bir bilgi yok.
Kurutulmuş yaprak, yaprak ekstresi, kapsül, tablet, kurutulmuş kök, yağ ve çay olarak kullanılabilen ısırgan otu egzancak ve hemoroit tedavisine yardımcı olarak da kullanılmaktadır. Cilt üzerinde kullanım şekli bitkiden üretilmiş yağ veya kremlerin direk olarak sürülmesi şeklinde. Isırgan otunun kökü ve yaprakları farklı farmakolojik etkilere sahip olduğu için satın almadan önce sizin rahatsızlığınıza bitkinin hangi bölümünün iyi gelebileceğini belirlemelisiniz.
Isırgan otu suyu halk arasın saç uzancaksını teşvik etmek ve saçların doğal parlaklığına kavuşması için yardımcı bir ürün olarak kullanılır. Ancak bu etkisi konusunda herhangi bir araştırma bulunmancakktadır. Ayrıca bitki Avrupa ve Amerika da geleneksel olarak kansere karşı korunma, şeker hastalığı tedavisi, romatizma belirtilerini hafifletme ve yaşlanmanın etkilerini azaltmak için kullanılmaktadır.
Romatizma ve mafsal ağrılarına iyi gelir.
Kansere karşı koruyucudur.
Egzancak ve çıbanlara karşı faydalıdır.
İştah açar.
İdrarı arttırır ve kanı temizler.
Vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırır.
Göğsü, böbreği ve karaciğeri temizler.
Boğaz ağrılarına iyi gelir.
Aybaşı halini düzenler.
Burun kanancaksını keser.
Böbrek kumlarını dökmeye yardım eder.
Balgam söktürücüdür.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*