İkiz gebelik olması için ne yapmak gerekir?
İKİZ GEBELİK OLMASI İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

İkiz bebek nasıl olur? İkiz bebek olması için ne yapabiliriz? Bu şansı nasıl arttırabiliriz? şeklinde sorular bazen gebelik planlayan çiftlerden gelmektedir. Birtakım çiftler ikiz bebekleri olmasını isterler ve bu şansı arttırmak için yöntemler ararlar. İkiz veya üçüz hamilelik olma şansını çiftlerin arttırması için herhangi bir doğal yöntem yoktur. Herhangi bir yiyecek, içecek ile ilgisi yoktur. Sadece annenin ailesinde ikiz gebelik varsa ikiz gebelik olma şansı daha yüksektir (Çift yumurta ikizi ailesel etkilenir). Ayrıca anne yaşı ilerledikçe ikiz gebelik olma ihtimali artar.;Bunun dışında tüp bebek ve ilaçla kısırlık tedavisi ;görenlerde ikiz-üçüz olma riski biraz daha fazladır.

İkiz gebelik sıklığı toplumlar ve ırklar arasında farklılık göstermekle beraber ortalancak 8- gebelikte bir görülür. Örneğin Japonlarda daha az görülür, Nijerya’da oran yüksektir.

Kimlerde ikiz-üçüz gebelik daha sık görülür?

– Birtakım ırklarda daha sıktır (Nijerya’da yaklaşık %)

– İleri yaşlarda meydana gelen gebeliklerde (37 yaşta pik yapar): Bu yaşlarda gebe kalmak genç yaşlara göre daha zorlaşır ancak gebe kalındığında çoğun gebelik olma oranı fazladır.

– Annenin aile hikayesinde ikiz gebelik varsa şans artar (dizigotik ikizler için geçerli)

– Babanın ailesinde ikiz olması etki etmemektedir.

– Multiparite

– Günışığına fazla maruz kalan ülkelerde, yaz aylarında

– Uzun boylu ve kilolu kadınlarda

– Klomifen sitrat (yaklaşık %) veya gonadotropin tedavisi ile gebe kalanlarda (%-3)

– Monozigotik (tek yumurta) ikizi oluşma şansı hiçbir faktörden etkilenmemektedir, dünyanın heryerinde belli bir oranda sabittir (/), sadece tüp bebek uygulancaklarında oranı artmaktadır.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*