İğne ile yumurtlama tedavisi (koh)
İĞNE İLE YUMURTLAMA TEDAVİSİ (KOH)

KOH İLE GEBELİK : İĞNE TEDAVİSİ İLE HAMİLE KALMAK

Kontrollü Ovaryan Hiperstimülasyon (KOH) halk arasındaki ismi ile kısırlık (infertilite) tedavisinde en sık uygulanan tedavilerden birisidir. İğne tedavileri (kas veya cilt içerisine enjeksiyon) genelde aşılancak ile beraber uygulanır ancak aşılancak yapılmadan tek başına da uygulanabilir. Genelde daha önceden yumurtlancak hapları kullanmış (klomifen) ve hamile kalancakmış hastalarda sonraki basancakk olarak yumurtlancak iğneleri (gonadotropinler) uygulanır.

Yumurtlancak iğneleri nasıl kullanılır?

Bu iğneler genelde kalçadan veya koldan cilt altına veya kas içerisine günde sefer enjekte edilerek kullanılırlar. Kullanma şekli her ilaç için farklılık gösterebilir. Gonal-F, Puregon, Menegon Kutuları içerisinden genelde bir toz ve bir su çıkar, bunlardan su tozun içeirsine katılarak oluşan karışımdan uygun ölçüde (örneğin günde 75, 5..) çekilerek kas veya cilt içerisine yapılır. İğnenin markasınagöre değişmekle birlikte birtakımlarının yanında otomatik enjeksiyon kalemi (pen), bazeılarının yanında normal ince bir enjektör verilir.

İğne tedavisi genelde adetin 3. günü (-5 günler arası) başlanır ve günde bir defa uygulanır. Genelde ilk uygulancakdan 5-7 gün sonra transvajinal ultrason kontrolleri yapılmaya başlar, bu sayede yumurtanın (folkülün) büyüklüğüne göre uygulanan ilacın dozu değiştirilir veya aynen devam edilir. – gün ara ile yapılan transvajinal ultrason ölçümleri ve kanda E (östradiol) hormon ölçümlerine göre yumurtayı çatlatma iğnesi (ovulasyon sağlayıcı iğne) uygulanır. Çatlatma iğnesi (Ovitrelle, Pregnyl) uygulanması için en uygun dönem yumurtanın 8- mm olduğu dönemdir. Eğer yapılacaksa aşılancak bu iğne yapıldıktan 36 saat sonra uygulanır çünkü yumurtlancak bu saatlerde olur. Aşılancak yapılmayacaksa bu saatlerde normal cinsel ilişkiye başlanır, iki günde bir ;ilişkiye bir hafta devam edilir.

KOH (kontrollü ovaryan hipersitümülasyon) uygulancaksının olası etki mekanizmaları:

İĞne tedavileri ile kısırlık tedavisi aşağıdaki mekanizmalar sayesinde hamilelik şansızı arttırır.

– Yumurtlancak döneminde salınan oosit (yumurta) sayısını arttrarak döllenme ihtimalini arttırır.

– Aşılancak (IUI) sayesinde spermlerin rahim ağzı engelini direkt aşarak rahim içerisine ulaşması sağlanır.

KOH (gonadotropinler) ile iğne tedavisi hangi infertil hastalara uygulanır?

– Hipotalancak hipofizer yetmezlik (WHO grup )

– Polikistik over sendormu

– Açıklanancakyan infertilite

– Klomifen hapları ile tedavide başarı sağlanancakmış hasta grubu

– Erken evre endometriyozis saptanan hastalar

İnsan menopoz gonadotropini (HMG) içeren ilaçlar (menotrpinler):

Bu ilaçlar menopozdaki kadınların idrarlarındaki hormonlardan elde edilir. Menogon isimli ilaç bunlara bir örnektir. Bu ilaçlar hem FSH hem LH ;hormonu (herbiri 75 ünite) içerir. İçerisinde

Rekombinant FSH hormonu içeren ilaçlar (follitropinler):

Bu ilaçlardaki FSH hormonu rekombinant DNA teknolojisi ile üretilerek elde edilir. Gonal-F ve Puregon markaları bu ilaçlara örnektir. Bu ilaçlar LH hormonu içermezler.

Yukarıdaki lilaçlar haricinde GnRH analogları ve GnRH antagonistleri gibi infertilite tedavisinde kullanılan çeşitli iğne tedavileri vardır. Bu tedavilere zancakn zancakn klomifen (klomen, serophene) veya metformin (glukofen) gibi ilaçlar da eklenerek uygulanana çeşitli protokoller vardır. İnfertilite tedavisi yıllar geçtikte gelişen ve yeni protokoller belirlenen bir tedavi şeklidir.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*