Horasanotu, zitwer, artemisia cina
Horasanotu, Zitwer, Artemisia cina

0,3-0,6m 6-9 Aylar Goncaları Zehirli
Horasan otu, Zitwer, Artemisia cina 
Horasani
Türkistan Solucanotu
Horasan Solucanotu
Familyası: Bileşikgillerden, Korbblütengewaechse, Asteraceae (Compositae)
Drugları: Horasan goncası: Cinae flos
Horasan otunun goncaları (tomurcukları) çiçek açmadan önce toplanır, kurutulur, çayı veya natürel ilacı yapılarak kullanılır. 
Botanik: Pelinot grubu bileşiklerin bir alt grubu olup, bu da Pelin otu, Kara pelin, Estergon ve Horasanotu gibi dört alt gruba ayrılır ve bu türde toplam olarak 300 civarında bitki vardır. Vatanı Türkistan ve Horasan (Güneybatı Türkistan şuan da İran işgalinde), olup günümüzde Almanya başta olmak üzere birtakım ülkelerce kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Horasanotu 30-60cm boyunda kazık kökü, gövdesinin alt kısmı odunsu ve yukarılara doğru çatallaşır. Yaprakları uzun saplı yan yapraklar kar¬şılıklı ve tekrar kanat gibi çatallaşır ve oldukça incedir. Görünüm itibarı ile biraz dereotuna benzer. Çiçekleri salkım gibi topluca bir arada ve başları eğik aynı pelin otunda olduğu gibi, yeşilimsi esmer veya yeşilimsi sarı renkte, 2-4mm uzunluğunda ve 1-2mm enindeki goncalardan (çiçek açmadan önceki hali) oluşur. 
Yetiştirilmesi: Türkiye’nin İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgele-rinde yetiştirilmesi daha uygundur zira bu bitki geneldebozkırlarda yetişir. 
Hasat zancaknı: Horasanotu çiçek açmadan önce yani gonca halinde iken salkım şeklinde topluca birarada bir sapta bulunur. Çiçek sapı goncaların durumuna göre Haziran’dan Eylül’e kadar toplanarak kurutulabilir. Male-sef şifalı bitkiler toplancak, kurutma, paketleme ve depolancak işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş’te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. ޞifalı bitkilerin Aktarlar’da açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukca azaltır.
Birleşimi: Goncanın birleşimindeki maddeler şöyledir;
a) %2-3 oranında tere yağı (uçucu yağlar) içerir ve bununda ana maddesini %80’e varan oranda 1,8-Cineol’dan (Sineol=Eucaliptol) oluşur. 
b) %3-5 oranında Sesquiterpenlakton türevleri içerir. Bunların başında α-santonin, β-santonin ve artemisin’den (α-hidroksy-santonin) oluşur. 
c) Ayrıca tanen ve reçine içerir.
Tesir şekli: Bağırsak solucanlarını düşürücü, mide-bağırsak sinirlerini etkileyicidir. 
Kullanılması: 
1) Üniversite kliniklerinde tedavi denemekleri ve araştırmalar yapıl-mamıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Horasan otu üzerine yapılan çalışmalar devam etmektedir. Belki yakında daha geniş bilgi verebiliriz.
2) b) Halk arasında: Bağırsak solucanlarına karşı kullanılır. Horasan otunun goncasında bulunan santonin’in ekstresi yapılarak tozu elde edilir ve bu toz natürel ilaç yapımında kullanılır. Goncalar kurutul-duktan sonra toz haline getirilir veya olduğu gibi muhafaza edilir. 
c) Homeopati’de sinirsel heyecanlanma, mide ve bağırsak kramplarına karşı kullanılır.
Çay: Goncadan veya tozundan günde bir defa 2-3gram veya 3 defa 1gram 150-200ml su ile haşlandıktan sonra demlenmeye bırakılır ve sonra süzülerek içilir. Gonca veya tozu bir miktar balla da alınabilir. Santonin ise konsantre olup ancak günde 0,1gram veya 0,15gram bir miktar su ile alınır. ޞayet günde 3 defa 0,04-0,05gram alınır ise daha isabetli olur. Bu oran 5-10yaşları arasındaki çocuklar için yarısı kadar alınır. Horasan otunun gonca tozu veya ekstraktı solucan düşürmek için yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda bu bitki droglarını aldıktan 30 dakika sonra hint yağı içilmelidir.
Hastalığın belirtileri (semptom): Şžayet çocuk zayıf, yüzü soluk, göz altları koyuca ise, karnı ağrıyorsa, parmakları ile burnu deliklerini burgu gibi karıştırıyorsa, huysuz, isteksiz ve karnını sıkıyorsa solucan var demektir. Bu belirtilerin hepsinin birden olması gerekmez. ޞayet birkaç belirti olur ise de bulgu için yeterlidir.
Homeopati’de: Horasan goncalarından 50gr bir şişeye konur ve üzerine 500ml %70’lik etanol ilave edilerek güneş ışığından uzak bir yerde iki günde bir çalkalancakk suretiyle 4-6hafta muhafaza edilir. bu süre so¬nunda süzülerek Homeopati’de ;;Cinq;;adı ile anılan tentür elde edilir. bu tentürden günde 3defa 15-20damla alınır.
Yan tesirleri: Horasan otu tedavi dozajında dahi zehirleyici olabilir, bu nedenle çok dikkat etmek gerekir. Gonca veya ekstre tozu aldıktan sonra vişneçürüğü veya sarı renkte görme, kaslarda titreme, kramplar ve vücudun ateşinin düşmesi gibi haller ortaya çıkar. ޞayet aşırı oranda bu druglar alınırsa nefes alış-veriş merkezini (beyinde
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*