Hıthıt, asant, ferula assa-foetida
Hıthıt, Asant, Ferula assa-foetida

1-3m 5-8 Aylar Ca,Ho,Ar Kökü,Usaresi
Hıthıt, Asant, Ferula assa-foetida
ޞeytan otu
ޞeytan Tersi
Cennet otu
Haltit
Kudret otu
Hiltit
Familyası: Maydanozgillerden, Doldengewaeche, Apiaceae
Drugları: Hıthıt zamkı: Asa foetida
Hıthıt tentürü: Asa foetida 
Hıthıt köklerinden elde edilen Zamktan çay, tentür, eter yağı ve natürel ilaç yapımında kullanılır.
Giriş: Hıthıt maydanozgillerden olup bu grubun bir alt grubu olan ferulagillerdendir. Ferulagillerden en çok kullanılan ve bilinen türler şunlardır. ޞeytan otu: ferula assa-foetida, Sümbül otu: ferula sumbul, Çakşır: ferula claeochytris (ferula meifolia) Türkmen kasnısı: ferula gummosa (ferula galbaniflua) ve çok az kullanılan kalitesiz İran kasnısı: ferula persica’yı sayabiliriz. Bunlardan bizi en çok ilgilendiren Hıthıt ve Çakşır otu olup diğerleri burada pek değinmeyeceğiz. Latince ferula çabuk anlamına, foetida ise pis kokulu anlamına gelir. Buradan da pis kokulu anlamı çıkar. Türkçede çok kökü anlamına şeytan pisliği diye anılır yine Almancada pis koku asant diye anılır. Bitki doğu ülkelerinde cennet otu diye anılırken batı ülkelerinde şeytan pisliği olarak adlan¬dırılmaktadır. Hıthıt veya cennet otu diye anılmaktadır. Bitki zamkının çayı içilirse içerideki tüm pislikleri dışarı çıkarır bu nedenle cennet otu diye anılmıştır. Vatanı Horasan, Güney Türkistan ve Afganistan’da yabani olarak yetişir ve Türkiye’de yetiştirmekte mümkündür. 
Botanik: Hıthıt 1-3metre boyunda dikine yükselir, üst kısımları çatal¬laşır, gövdesi yuvarlak ve yeşil renklidir. Yaprakları 40-70cm uzunluğunda 20-35cm eninde bileşik yapraklardan oluşur ve her yaprağı oluşturan kanatlarda kendi aralarında tekrar parçalara ayrılır. Yan yaprakların her parçası ince uzun, kenarları tüm ve koyu yeşil renklidir. Çiçekleri şem-siye şeklindeki demetlerden oluşur ve bu demetlerde yine şemsiyeciklerden meydana gelir. Çok küçük olan çiçeklerin taç yaprakları daha da küçük ve beyaz renkte, ortadaki döllenme tozlukları altın sarısı renkte olup bir şemsiyecikte 20-30 adet ve bir şemsiyede 15-30 adet şem¬siyecik bulunur.
Yetiştirilmesi: Mart’ta çamlık, yastık, saksı veya seralara ekilir ve fide-leri Nisan’da bahçe veya tarlalara ekilir. 
Hasat zancaknı: Hıthıt kökünün bir kısmını dışarı çıkacak şekilde yandan açılır ve küçük bir parça kesilir ve buradan akan sıvı kirletilmeden toplanır. Daha sağlıklı olanı ise hıthıt olgunlaştıktan sonra Temmuz’dan itiba-ren kökler sökülür temizlenir ve önce bir dilim kesilir oradan akan madde alınır ve yeniden ince bir dilim kesilir ve bu böyle devam eder. Önce beyaz sonra bal rengini alan kristalleşen madde zamk şeklini alır. Bu zamk’a kısaca hıthıt’da denir ve kuruduktan sonra ya öğütülerek toz haline getirilir veya kırılarak parça halinde satılır. Günümüzde ise genelde su buharı ile damıtılarak (destilasyon) eter yağı (uçucu yağ, esans) elde edilir ve bu kullanılır, şayet homeopatide kullanılacak ise zamklar toz haline getirildikten sonra işlenir. 
Birleşimi: Birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
a) Reçine türevleri %30-60 arasında olup önemlileri Ferulaasit, Ferulaasitester ve Umbelliferon
b) Zamk türevleri %20-30 arasında olup en önemlileri Glukronasit, 4-metilglukuronasit, galaktozlar, arabinozlar ve az miktarda rhamnozlar içerir.
c) Eter yağı türevleri %7-12 arasında olup bu da İzobtil-propenildisülfit, pasorin, vanillin ve foetidin
d) Vitaminler, mineraller ve kumarinler içerir.
Özellikleri: Isıtıcı, kuru ve sarımsak gibi özel kokuludur. 
Tesir şekli: Teskin edici, tansiyon düşürücü, hazmettirici ve cinsel gücü artırıcıdır.
Kullanılması: 
1) Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılma-mıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Hıthıt yerine göre daha etkili olan başka bitkiler kullanılmalıdır. Örneğin Sinirsel ağrılara karşı Acı biber, Boğan, B-Vitaminleri, veya Gökçek İksiri daha etkilidir. Korkuya karşı Kava-kava, Kılıç otu, Kedi ot kökü preparatları veya Gökçek İksiri daha etkilidir.
2) Halk arasında; Histeri, nevastani, iç huzursuzluk, korku, sindirim bozukluğu, ülser (iyileşmeyen yaralar), pis kokulu yaralar, dolancak, şişkinlik, kemik erimesi ve kemik ağrılarına karşı kullanılır. Hıthıt her türlü pis kokulu ter, idrar, yellenme, nefes ve defi-hacete karşı kulla-nılır. 
3) Homeopati’de; histeri (hasta olmadığı halde hastaymış gibi hastalık taklitlerini yapma isteğini kontrol edememe gibi hallerle anlaşılan ruhsal bir hastalık), nevrastani (sinirsel yorgunluk), yemek borusu krampı, kabızlık, gastrit, astım, burun kanancaksı, kemik derisinin iltihaplanması, şeker nedeniyle kangren, baldır ülseri, süt yapancakma (emzikli kadınlarda), hava ve yer değişimi sonucu ortaya çıkan ra¬hat-sızlıkları (aerophagie=arofaji), irritis, irisilt iltihabı ve otiti (kju
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*