Hastanelerde çalışan bilgi işlem personelleri kadro mağduru!
Taşeron işçiler sözleşme imzalamaya başladılar, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde çalışan bilgi işlem çalışanları ise KHK maduru!

Taşeron işçilerin kadroya geçmesiyle bazı sorunlarda kendiliğinden geldi. Buna göre Sağlık Bakanlığına bağlı Hastanelerinde HBYS ihalesi üzerinden çalıştırılan binlerce personel bu haktan yararlanamayınca isyan ettiler.

Kadroya geçiş için yasal sürenin başlaması ile bu süreçte mağdur olan HBYS çalışanları; 24 Aralık 2017 tarihli 696 KHK 83. Maddesi 2. ve 3. Madde de, “Hizmet alım sözleşmesi kapsamında niteliği birbirinden farklı hizmet türlerinin bulunması halinde personel çalıştırılmasına dayalı olup olmama yönünden yapılacak değerlendirme her hizmet türü için ayrı ayrı yapılır. Danışmanlık hizmetleri, hastane bilgi yönetim sistemi hizmetleri ve çağrı merkezi hizmetlerine sislipartnerler.com ilişkin alımlar personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı olarak kabul edilmez.” maddesi ile hastanelerin beyin takımı olarak nitelendirilen 7/24 esasına göre çalışan, tamamen kurumun menfaatleri doğrultusunda çalışan, çalışma şart ve koşulları kurum tarafından belirlenen, PERSONELE DAYALI HİZMET ALIMI KAPSAMINDA OLSA DAHİ bu kapsam dışına itilmeleri, bu şekilde çalışan sayıları 4.000’i geçmeyen nitelikli personeller açısından soğuk bir duş etkisi yapmıştır. Taşrada bir çok kurum amiri ve müdürleri dahi böyle bir şey olacağına KADRO dışı bırakılması gereken en son kişilerin bu Bilgi İşlem çalışanları olduğunu vurgularken Sağlık Bakanlığı büyük bir skandala imza atmıştır.

01 Ocak 2018 tarih 30288 sayılı Resmi Gazeten’in 4. madde 5. fıkrasında (Sürekli işçi kadrolarına geçirilmede dayanak alınan ihalenin, geçici 23 üncü maddedeki düzenlemeler ile bu Usul ve Esaslar çerçevesinde personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı olup olmadığının belirlenmesine karakartallar.org ilişkin görev, yetki ve sorumluluk idarelere aittir.) olmasına rağmen idareler bu maddeyi uygulamaktan çekinmektedir.

Bu Personeller Hastanelerde kullanılan Hastane Bilgi Yönetim Sisteminde oluşan aksaklıkları gideren takibini yapan, hastanelerdeki tüm bilgisayar yazıcı barkot yazıcı vb. ürünlerin donanımsal ve yazılımsal işlerini yapan, network ve ağ sisteminin kurulması ve güvenliğini sağlayan, kamera sisteminin arızalarını gideren, kurumda bulunan sunucuların kurulum, bakım, onarım ve güncellemesini yapan ve HBYS (hastane otomasyon sistemi) haricinde olan yazılımlarda dahil olmak üzerine işlerini takip edip, Sağlık Bakanlığının entegre sistemleri olan Asos, Uss, Teletıp, Hastane web sayfası, E-Nabız, MHRS, Medula, MKYS, ÇKYS, E-Reçete gibi sistemlerinin takibi veri kontrollerini, bu sistemlerin entegrasyonlarını sorun tespit ve çözümünü yapıyor, kuruma 7/24 hizmet ve destek veren kritik bir niteliktedirler.

Daha önce hastanelerde personele dayalı sistem içerisinde çalışıp, 2013 yılında Sağlık Bakanlığı Genelgesi ile personel ve HBYS hizmet alımlarını ayırın talimatı ile personellerin fikri, görüşü ve onayı alınmadan kapsamı değiştirilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu haksızlığın düzeltilmesi için gerekli talimatları vermesini bekliyoruz.

T.C. Sağlık Bakanlığı Hastaneleri 
Bilgi İşlem Personelleri
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*