Hardal, senf, brassica nigra (l) koch
Hardal, Senf, Brassica nigra (L) KOCH

Bir Yıllık 0,5-1,2m 6-9 Aylar Na,Ho,Ba Tohumu, Yağı
Hardal Senf Brassica nigra (L) KOCH
Bahçe hardalı
Kara hardal
Siyah hardal
Eşek hardalı
ޞifalı hardal
Familyası: Turpgillerden, Kreuzblütler, Brassicaceae
Drugları: Hardal yağı; Sinapis aetheroleum
tohumu; Sinapis nigrae semen
tentürü; Brassica nigra 
Hardal tohumları öğütüldükten sonra sıkılarak yağı elde edilir ve geri kalan kısmı da un haline getirilir. 
Giriş: Hardal Turgillerden olup bu gruba 40 bitki dahildir ve Hardalın 4 önmeli alt türevi mevcuttur. Bunlara; Kara Hardal; B.nigra, Beyaz Hardal; B.alba, Aromalı Hardal; B.juncea ve Yabani Hardal; B.arvensis’i sayabiliriz. Eskiden en çok Kara Hardal Avrupa, Asya ve Amerika’da kullanılırken bunun yerini yavaş yavaş aromalı hardal almaktadır. Aro¬malı hardalın makinelerle hasadı daha kolay, tadında aroma olması nedeni ile tercih edilmektedir. Fakat kara hardal kaliteli olanıdır. Hardal eskiden genelde baharat olarak kullanılmıştır. Hardalın asıl vatanı Doğu Akdeniz ülkeleri olup buradan Avrupa, Asya ve en son olarak ta Kuzey Amerika’ya yayılmıştır.
Botanik: Boyu 50-120cm arasında olup üst kısımları çatallı, alt kısmı tüylü, takriben 0,5cm çapında ve üzeri mavimsi çizgilidir. Alt yaprakları 10-15cm uzunluğunda, 4-7cm eninde, loplu, yan loplar kısa, orta loplar oldukça büyük, en üstteki yapraklar mızrak şeklinde ve oldukça küçüktür. Çiçekleri salkım gibi topluca bir arada bir kısmı olgunlaşıp fasulye kapsülü gibi bir şekil alırken diğer taraftan yeni çiçekler açar, çiçekleri sapların ucunda topluca bir arada yarı küre şeklinde, taç yaprakları 4-adet 8-10mm büyüklüğünde, sarı veya altın sarısı renktedir. Kupa yaprakları ise 3-5mm büyüklüğünde, yeşilimsi sarı ve şerit şek¬lindedir. Meyveleri kapsül şeklinde, 1-3cm uzunluğunda, 1-2mm eninde, içinde 7-11adet tohum bulunur.
Yetiştirilmesi: Mart ortasından Mayıs’a kadar tohumları bahçe ve tarl-alara 25-30cm arayla ekilir. Nemli, kireçli, killi veya kumlu topraklarda daha güçlü yetişir.
Hasat zancaknı: Hardal Temmuz sonu Ağustos ortasında kadar kapsülleri toplanır, dövülerek tohumları çıkarılır ve iyice kurutulduktan sonra kaldırılır. ޞayet iyi kurutulmaz ise küflenir. 
Birleşimi: Hardal tohumunun birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
a) Glikosinolatlar 51-5 arasında olup en önemlisi %1-1,2 arasındaki Sinigrin (Sinigrosid) teşkil eder. Hardal tohumundaki Sinigrin ile Myrosinoz enzimi hücrelerin ayrı ayrı bölümlerinde olmaları nedeni ile birbirlerini etkilemezler. Hardalın ezilmesi ile birlikte enzim Myrosinoz Sinigrin’i (Allilglikosinat) parçalar ve ortaya bir eterik yağ olan Alil hardal yağı (Alilisothyocyanat), glikoz ve potasyumbisülfata ayrılır. 
b) Fenilpropan türevleri; Sinapin’i örnek gösterebiliriz. Sinapin kolin-estersinapinasit ‘den oluşur. Tohumların çillenmesi ile Sinapiosid ve koline parçalanır. 
c) Sabit yağlar %30 oranında olur ve bunun da %80’i trigliseritler teşkil eder. Trigliseritler %40 Erucaasit, %17 Linolasit, %12 Oleikasit, %3 Linolenasit ve çok az miktarda Palmitin ve Sterinasitlerden oluşur. 
d) Tohumlarının %30’u proteinler ayrıca %4-6 mineraller ve zamk içerir.
Araştırmalar:
Allil hardal yağı ile bakterilere karşı bir düzine araştırma yapılmış ve bakterileri zararsız hale getirdiği P.H.Porn ve J.G.Vaughan tarafından 1983’te tespit edilmiştir. (HHB.IV.549). ancak bu araştırmalar yeterli olmayıp daha geniş çaplı araştırmalara ihtiyaç vardır. 
Tesir şekli: Hazmettirici, kan dolaşımını düzenleyici, deriyi tahriş edici, vücudu temizleyici ve mikropları öldürücüdür.
Kullanılması: 
a) Modern klinik araştırmaları yeterli değildir, bu nedenle şimdiki bilgi¬lere göre 2. sınıf bitki olarak değerlendiemek gerek. 
b) Halk arasında Hardal tohumları hem dahilen hem de haricen kul¬lanılır. Dahilen başta; iştahsızlık, sindirim yetersizliği, hazımsızlık, kabızlık, gastrit, mide ve onikiparmak bağırsak ülserine karşı kullanılır. Hardalın dahilen tohumu, unu ve özel olarak hazırlanan ve kısaca hardal diye anılan özel pastası (macunu) kullanılır. Haricen ise; ek¬lem, sinir, ortakulak, kaburga derisi, akciğer iltihaplanması, bronşit, sinüzit, romatizma, sinirsel ağrılar, el ve ayak donmalarına karşı kullanılır.
Hardal kürü: Hardal tohumlarından 10-12tanesi yemekten önce günde 3-5defa Hardal tozundan günde 3-5defa yemekten önce 0,2-0,5gr hardal unu 4-6hafta süreyle alınır. 
Hardal sargısı: Hardal unundan 2-3yemek kaşığı kaynar su ile yoğrularak lapa haline getirilir ve bir bez üzerine reçel gibi yayılır ve de ağrıyan yere konarak üzerine bağlanır. (lapa direkt deriye gelmez). Hardal sargısı yapılırken buradan çıkan eterik yağ göze zarar verir. Hardal sargısı büyüklerde 8-10dk çocuklarda ise 3-5dk sarılı kalabilir ve bu süre sonunda sargı sarılan yer ılık suyla yıkanır veya duş yapılır. Buraya merhem (vaze
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*