Güneş gülü, sonnentau, drosera ramentacea
Güneş Gülü, Sonnentau, Drosera ramentacea

0,1-0,4m 1-12 Aylar Ho,Na Otu
Güneş Gülü, Sonnentau, Drosera ramentacea BURCH
Büyük Güneş gülü
Afrika Güneş gülü
Uzun yapraklı Güneş gülü
Kırağı otu
Sinekkapan
Böcekkapan
Familyası: Güneşgülügillerden, Sonnentaugewachse, Droseraceae
Drugları: Güneş gülü otu; Droserae herba
Güneş gülünün yaprak, çiçek ve sürgünleri yani otu çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır. 
Giriş: Güneş gülünün bilinen 150 türü mevcuttur ve bunların yetiştiği yöreye göre iki gruba ayırmak mümkündür. 
1) Ilıman iklimde yetişen Güneş gülleri; Yuvarlak yapraklı Güneş gülü; D.rotundifolia, Uzun yapraklı Güneş gülü; D.longifolia (D.anglica) ve Orta yapraklı Güneş gülü; D.intermedia’yı sayabiliriz. 
2) Tropik ülkelerde yetişen Güneş gülleri; Madagaskar Güneş gülü; D.madagascariensis, Asya Güneş gülü; D.peltata ve Büyük (Afrika) Güneş gülü; D.ramentacea BURCH’u sayabiliriz. 
Eskiden genelde Avrupa ve Rusya’da yetişen Güneş gülü kullanılırken zancaknla bunun tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalınması ve ılıman ülkelerde yetişen türlerin yetiştirilmesinin zor olması nedeni ile bugün genelde Büyük Güneş gülü yetiştirilmekte ve bu da natürel ilaç yapımında kullanılmaktadır. Madagaskar Güneş gülü ile Büyük Güneş gülü birbirine çok benzediklerinden pek ayırt edilemezler ve aynı şekilde kullanılırlar.
Botanik: Büyük Güneş gülünün alt yaprakları 8-12cm uzunluğunda ve gövde yaprakları ise değişken sıra ile dizilmiş olup her biri 1-2cm uzunluğunda, 2-4cm eninde, ters yumurta şeklinde, üzeri tüylerle kaplı ve alt yüzeyi küçük ve de beyaz tüylüdür. Yaprakların üzerindeki kırmızımsı tüylerin uç kısmında küçük damla şeklinde yapışkan bir sıvı bu¬lunur ve bu sıvı kırağı düşmüş gibi bir görünüm verir. Yapraklara konan sinek veya küçük böcekler yavaş yavaş yaprak üzerindeki kırmızı tüyler tarafından sarılır ve sinek veya küçük böceklerin vücudundaki sıvı emi¬lerek alınır. Güneş gülü protein sindiren bir özelliğe sahiptir. 
Yetiştirilmesi: Genelde Madagaskar ve Doğu Afrika ülkelerinde yetiş-tirilen bitki kurutulduktan sonra endüstri ülkelerine satılır. Güneş gülü Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde yetiştirilebilir. 
Birleşimi: Büyük Güneş gülünün birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
a) Naphthachinon türevleri (Naftaçinon türevleri) %0,1-0,3 arasında olup en önemlileri; Ramenton (2-metil-5, 8-dihidroksi-1,4-naphthochinon), (7-metil-5-dihidroksi-1,4-naphthochinon), Carboxy-oxy-naphthochinon (C.O.N) ve Pulmebagin’i sayabiliriz.
b) Flavonitler ve Flavonitglikozitler; 1) Flavonitler; Quercetin, Myrcetin ve Kampferol 2) Flavonitglikozitlerden; Hyperosid ve Qercetin-3-digalaktosit içerir. 
Araştırmalar: Hahnemann 1817’de Güneş gülü tentürü ile birçok tedavi denemeleri yapmış ve 132 semptom (hastalıkların belirtileri) tespit etmiştir. Erlangenli Farmakolog Heiz ve ekibi 1920 Güneş gülü otu ekstresi ile fareler, tavşanlar ve kobaylar üzerinde tedavi denemeleri yapmışlar ve bronş ve gırtlak mukozası ve de lenf organlarına karşı etkili olduğunu tespit etmişlerdir. (LBH.I.760)
1) W.Buchmüller ve ekibi 1964’de bronşit, farenjit (yutak iltihaplanması) ve larenjit (gırtlak iltihaplanması) rahatsızlıkları olan 110 hasta üzerine tedavi denemesi yapmışlardır. Bunlardan 93’ünün durumunda ya çok iyi veya iyi derecede düzelme olduğunu tespit etmişlerdir. (ZP.1.93.53)
2) K.M.Köhler ve ekibi 1962’de 120 küçük çocuk ve bebek üzerine Güneş gülü ekstresinden elde edilen fitille tedavi denemesi yapmışlar. Bu tedavi denemesinde bronşit, farenjit ve öksürük rahatsızlıkları olan küçük hastaların durumunda genelde çok iyi derecede iyileşme görülmüştür. (Age) 
3) W.Dittrich ve ekibi 1967’de bronşit rahatsızlığı olan 150 hasta üzerinde tedavi denemesi yapmışlar ve hastaların durumunda gayet iyi neticeler elde etmişlerdir. (Age)
Tesir şekli: Antibiyotik (mikropları öldürücü), krampları çözücü, öksürü¬ğü önleyici, balgam söktürücü ve iltihapları önleyicidir. 
Kullanılması: 
a) Araştırmalara göre Güneş gülü otu ekstresi, damlası, fitili veya natü¬rel ilacı başta; bronşit, öksürük, boğmaca, farenjit ve larenjite karşı kullanılabilir. 
b) Komisyon E’nin 5/12/1984 tarih ve 228nolu Monografi bildirisine göre başta kramplı ve tahrişli öksürüğe karşı kullanılır. 
c) Homeopati’ye göre Güneş gülü tentürü başta; kramplı-tahrişli ök-sürük, boğmaca, ses kısılması, bronşit, astım, gırtlak hassasiyeti, akciğer veremi ve kemik veremine karşı kullanılır.
d) Halk arasında; bronşit, farenjit, larenjit, boğmaca, astım, öksürük ve verem gibi rahatsızlıklara karşı kullanılır.
Çayı: İki kahve kaşığı Güneş gülü otu demliğe konur ve üzerine 300-500ml kaynar su ilave edilerek 5-10dk bekletildikten sonra süzülerek içilir. Güneş gülü otundan günde 3-5defa 4-6hafta süre ile içilir. 
Çay Harmanları;
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*