Günaşžımı gebelik (geç doğum) (gün geçmesi)
GÜNAޞIMI GEBELİK (GEÇ DOĞUM) (GÜN GEÇMESİ)

HAMİLELİKTE ZAMANI GEÇMİŞž, ZAMANI DOLMUޞ, GÜNÜ DOLMUޞ, MİAD AޞIMI, GÜN AޞIMI DOĞUM, SÜRMATURASYON…

4 haftadan uzun süren gebeliklere gün aşımı, sürmatürite, postterm, miad geçmesi, postmatürite, gün geçmesi, günü dolmak gibi isimler verilir. Bu sınır birtakım yerlerde 42 hafta olarak kabul edilir. Yaklaşık olarak tüm gebeliklerin %5’inde görülür. ;Ortalancak gebelik süresi insanoğlunda son menstrüel periodun ilk gününden itibaren 28 gün yani 4 haftadır.

Günaşımı tanısı koyulurken annenin söylediği son adet tarihi kadar eski ultrason ölçümlerinin güncellenmesi de (özellikle hamileliğinilk 4 ayında girilen ultrasonlar) çok önemlidir.

Kimlerde daha sık rastlanır?

– Daha önceki gebeliğinde günaşımı olanlar

– Gebenin annesinde veya kızkardeşinde günaşımı hikayesi varsa

– İlk gebelik (nulliparite)

– Annede obezite olması

– Fetusta anessefali olması

– Fetusta adrenal hipoplazi olması

– X’e bağlı plasental sülfataz eksikliği (erkek fetusta olur sadece)

Günaşımının getirdiği riskler:

Plasentada dolaşım bozulmasına bağlı olarak oksijen ve besin maddelerinin yeterince taşınancakması sonucu fetal distres gelişebilir. Bu nedenle özellikle gün aşımı olan gebeliklerde, bebek hareketleri bir sağlık göstergesi olarak dikkatlice izlenmelidir. Oksijen yetersizliğinin artması fetusta mekonyum denen ilk dışkının yapılmasına neden olur. Bebek doğmadan amniyon sıvısı içine yaptığı bu ilk dışkı doğum sırasında ve hatta anne karnında bebeğin akciğerlerine kaçabilir. Mekonyum aspirasyonu denen bu durum bebekte ciddi sorunlara yol açabilir. Ayrıca gün aşımı doğan bebeklerin bir kısmı iri bebek olabilir. Bebeğin suyulma azalma (oligohidramnios) olabilir ve bu da kordon sıkışması gibi birtakım riskleri arttırır.

Dismatürite (postmatürite) sendromu:

Postmatürite sendromu gün aşımı olan bebeklerin yaklaşık üçte birinde, aşırı uzamış gebeliklerde görülmektedir. Genelde cilt altı yağ depolarının kaybı sonucu buruşuk, kuru ve çatlak bir deri, uzun tırnaklar, uzun saçlar, hipotoni, mekonyumla boyanmış sarı- kahverengi cilt ile karakterizedir. Bebekte ince uzun bir vücut yapısı, endişeli bakan gözler mevcuttur.

Tedavi:

42 hafta dolana kadar (birtakım hastanelerde 4 hafta olarak da alınabilir bu sınır) yakın takip ile gebelik izlenmelidir. Bebek hareketlerinde azalma olup olmadığı takip edilir anne tarafından, ayrıca 4 haftadan itibarek 2-3 günde bir NST çekilir. Gerekirse ultrason ve başka testler de eklenebilir. Herhangi bir soruna rastlanmazsa takiplerde, 4 veya 42 haftada doğum indüklenir. Normal doğum için obstetrik bir engel yoksa suni sancı ile doğum başlatılmaya çalışılır, eğer normal doğuma engel bir durum varsa (iri bebek, anne pelvisinin uygunsuzluğu v.b) bu durumda sezaryen ile gebelik sonlandırılır.

EK BİLGİLER:

– Günaşımına erkek bebek olan gebeliklerde daha sık rastlanır.

– Plasental sülfataz eksikliğinde günaşımı ve uzamış doğum eylemi meydana gelebilir. (Sadece erkek fetuslarda meydana gelir.)
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*