Gül, rose, rosa damacena müller
Gül, Rose, Rosa dancakcena MÜLLER

Funda 0,3-1,5m 5-7 Aylar C,Ar Çiçekleri
Gül, Rose, Rosa dancakcena MÜLLER
Familyası: Gülgillerden, Rosengaewchse, Rosaceae
Drugları: Gül çiçeğinin yaprakları; Rossae flos (eskiden; Flores Rosae)
Gülün çiçek yaprakları kurutularak çay yapımında veya su buharı ile damıtılarak ve yahut da ekstresi yapılarak Gül yağı (gül esansı) elde edilir.
Giriş: Vatanının Türkiye olduğu tahmin edilen Gülün günümüzde 400′ den fazla çeşidi vardır. Bizi ilgilendiren Isparta gülü (Rosa dancakcena) ve Mayıs gülü (Rosa cenlifloria) en önemlileridir. Isparta gülü sonradan Bulgaristan ve Fas’ta yetiştirilmeye başlanmış olmasına rağmen tüm dünyada en çok gül yağı üretilen ülke Bulgaristan’dır. Türkiye Isparta gülünün üretimini artırmak için birçok ilde gül üretimi teşvik edilmiş ancak çiftçilerin Gül yetiştirilmesi ve Gül esansı elde edilmesini bilme¬diklerinden teşvikler başarısızlıkla neticelenmiştir. Genelde Fransa’da yetiştirilen ve Mayıs Gülü Latince Rosa Centifolia diye anılan Gül daha çok parfüm yapımında kullanılmaktadır ve Türkiye’de Mayıs Gülü Van gülü diye anılır. Genelde Almanya’da Kırmızı Gül Rosa Gallica L. Yetiştirilmekte ve bu gül öksürük ve bronşite karşı yapılan natürel ilaca karıştırılmaktadır. Isparta gülü ise genelde aroma tedavisinde ve parfüm yapımında kullanılır. 
Botanik: Boyu 0,3-15m’yi bulur. Dalları dikenli, tüylü, bulunduğu yer¬den kökleri ile kısa sürede çevresine sürünerekten genişler ve zancaknla büyük yer kaplar. Yaprakları karşılıklı iki çift ve sonda bir tek olmak üzere beş yapraktan meydana gelir. Bileşik yapraktır, yaprakları oval, kenarları kertikli, koyu yeşil renkli, üzeri pürtüklü ve dancakrları belirgincedir. Çiçeklerin taç yaprakları yetiştiği yöreye göre açık pembe, pembe, koyu pembe ve kırmızı renk tonlarına sahip olabilir. Taç yap¬rakları genelde kalp şeklinde yan yana ve üst üste dizilerek katmerli bir tabaka oluşturur. 
Yetiştirilmesi: Gül Türkiye’nin hemen her bölgesinde, genelde Orta Anadolu’da kolay yetişebilir ancak bilgisizlik verimsiz hasada neden olabilir. Bu nedenle çiçek yetiştiricilerin özel bir eğitimden geçirilmesi gerekir. Yaprak bitine karşı Güllerin yanına Lavanta ekilmelidir. Lavan¬tanın olduğu yere bu haşere yanaşmaz. ޞayet yaprak biti Güle dadanmış ise Isırgan suyu yapraklara püskürtülür. Isırgan otu toplanarak bir tencereye doldurulur. Üzerine su oldurulur. 3-4 sonra süzülerek Gül yapraklarına püskürtülür. ޞayet sert olur ise yaprakları yakar. 
Hasat zancaknı: En kaliteli Gül esansı biyolojik usullerle yani kimyasal ilaçlar (kimyasal gübre, böcek öldürücü ve insektisit) kullanılmadan elde edilen esanstır. Birçok ülkede inek pisliğinin iyice kurutulması ile elde edilen inek gübresi kullanılır. Böceklere karşı okaliptus esansı-Lavanta esansı ve Limon esansından 5’er damla bir kaşık balla karıştırılır ve sonra 10lt suda çözüldükten sonra güllere bu su fışkırtılır ise böcekler güllere gelmez. Bugün biyolojik (natürel) usullerle elde edilen Gül esansının (Gül eterik yağı, Gül uçucu yağı) 1kg’ı 15000 DM (Onbeşbin Alman Markı) tutmaktadır. Gül yağı zancaknla daha kaliteli ve güzel kokulu bir hal alır bu nedenle Gül yağları siyah şişelerde muhafaza edilmeli ve şişenin kapağı gerekmedikçe açılmancaklı zira oksitlenerek değerini kaybeder. Mümkün oldukça Gül yağının muhafaza edildiği yerde ısı değişimi fazla olmancaklı, mümkünse aynı derecede muhafaza edilmelidir. Gül yağı 17-22C˚’de açık soluk sarı berrak bir renkte olup 14C˚’de kristalleşerek hafiften lapa görünümünü alır.
Malesef şifalı bitkiler toplancak, kurutma, paketleme ve depolancak işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş’te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. ޞifalı bitkilerin Aktarlar’da açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukca azaltır.
Birleşimi: Birleşimindeki maddelerin 4 çeşit olduğu tespit edilmiş ve bunlarsan 100’ünün özellikleri bilinmektedir. Gül yağının bileşimindeki en önemli maddeler; Uçucu yağ türevleri (eterik yağ türevleri) teşkil eder. 
1) Eter yağlarından birtakımları şunlardır; Citral (Sitral), Citronellol (Sitronellol), Geraniol, Eugenul, Farnesol, Linaldol, Linalool, Linalylacetat, Nerol, Phenylathylalkol (Feniletilalkol) ve β-Dancakcenon’u sayabiliriz.
2) Ayrıca Tanen C, B, E ve K vitaminleri, Antocyanlar ve Flavonglikozitler içerir.
Tesir şekli: Antidepresif, krampları çözücü, teskin edici, cinsel gücü artırıcı (Afrodit) bakterileri, virüsleri ve mikropları öldürücü, iltihapları önleyici, balgam söktürücü özelliklere sahiptir.
Kullanılması: 
a) Komisyon E’ye göre Ağız içi ve yutak iltihaplanmasına karşı kullanılır. 
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*