Grip otu, wasserhanf, eupatorium perfoliatum l. syn: e. virginicum, e.connatum michx
Grip otu, Wasserhanf, Eupatorium perfoliatum L. Syn: E. Virginicum, E.connatum Michx

0,8-1,5m 7-9 Aylar Ca,Ho,Na Otu Çok Hafif Zehirli
Grip otu, Wasserhanf, Eupatorium perfoliatum L.
Su keneviri Syn: E. Virginicum
Amerika Grip otu E.connatum Michx.
Su çedenesi E.glandulosum Michx.
Amerikan su keneviri
Kemik ağrıları otu
Baba şifa otu
Familyası: Bileşikgillerden, Korbblütler, Astereaceae
Drugları: Grip otu; Eupatorii perfoliati herba
Su keneviri otu çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır ancak yüksek dozda alınması zehirlenmeye neden olabilir. 
Giriş: Grip otunun bilinen ve kullanılan 4 önemli türü mevcuttur. Bun¬lar-dan önemine göre şöyle sıralayabiliriz; Grip otu; Eupatorium perfoliatum, İbn-i Sina otu; E.cannabinum, Al su keneviri otu; E.purpureum, Aroma su keneviri otu; E.aromaticum’u sayabiliriz. Grip otu Amerika’nın Kızılderilileri tarafından üşütme hastalıkları ve sıtmaya karşı az miktarda, ishal yapıcı ve kusturucu olarak da yüksek dozda kullanılmıştır. ABD’lilerin de 1820-1945 yılları arasında ilaç kodeksinde şifalı bitki olarak geçmiş ancak 1945’ten itibaren antibiyotiklerin devreye girmesi ile unutulmuştur. Yeni yapılan araştırmalarda Grip otunun asetilsalisilikasit (aspirin) gibi etkili olduğu ve yan tesirinin de olmancaksı nedeni ile tercih edilmeye başlandığı gözlenmektedir. Latince Eu;iyi ve pater;baba an kelimelerinden türemiş olan Eupatorium Türkçe Baba şifa otu (iyi babanın şifa otu) anlamına gelir. Vatanı ABD Güney Eyaletleri olan bit¬kinin Türkçe karşılığı olmadığından Baba ޞifalı otu veya Grip otu diyebiliriz. Bitki başta; grip ve diğer ateşli üşütme hastalıklarına karşı kullanıldığından Grip otu diye anmak daha uygun olabilir. İngilizce kemik iyileştiren anlamına gelen boneset” ismi ile anılır. Çünkü grip iken or¬taya çıkan kemik ağrılarını iyileştirir. 
Botanik: Grip otu çok yıllı, 80-150cm boyunda üzeri tüylü, üst kısmı sık çatallaşan, gövdenin üst kısmı yeşil, alt kısmı esmer veya kırmızımsı renklidir. Grip otunun yaprakları karşılıklı ve yapışık, iki yaprak bir yap-rakmış gibi ve de ortasında gövde veveyallar çıkar. İkinci önemli özelliği ise yaprakları adeta buruşturulmuş gibi kırışıktır. Koyu yeşil yaprakları uçlara doğru sivrice, mızrak şeklinde, kenarları dalgalı, 10-20cm uzun-luğunda, 3-7cm enindedir. Çiçekleri beyaz renkli salkım şemsiye görü-nümünde demetler oluşturur, kupları kiremit gibi üst üste, taçları beyaz renkli ve borucuklar şeklindedir. Her çiçek 10-20 taçtan, her demet ise 15-30 çiçekten meydana gelir.
Yetiştirilmesi: ABD’nin orta ve doğu bölgelerinde yabani olarak yetişen bitki Avrupa’da kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Grip otu Türkiye’nin hemen her bölgesinde rahatlıkla daha çok nemli ve sulak olan bahçe, tarla, bağ, çimenlik vb yerlerde daha gür yetişir. 
Hasat zancaknı: çiçek açtığı aylarda 5-10cm yukarıdan kesilerek demet yapılır. Kuru ve havadar yerde kurutulduktan sonra iri ve odunsu gövde atılarak geri kalan kısmı ince kıyılarak özel kaplarda muhafaza edilir. ޞayet tentürü yapılacak ise yaprak, çiçek ve sürgünleri taze iken (kuru da olabilir) ince kıyılarak işlenir. Malesef şifalı bitkiler toplancak, kurutma, paketleme ve depolancak işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kuru-tulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birle-şimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş’te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depo¬lanması gerekir. ޞifalı bitkilerin Aktarlar’da açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukca azaltır.
Birleşimi: Birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
a) Sesquiterpenlakton türevleri; Euperfolid, Dihidroeuperfolid, Euperfolin, Euperfolitin, Eufoliatin ve Eufoliatorin ayrıca bu Sesquiterpenlaktonlar Tiglinasitle Esterli şekilde bulunur. 
b) 1) Flavonollar; Kampferol, Quercetin ve Eupatorin
2) Flavonglikozitler; Astragalin (Kampferol-3-β-D-glikozit), Rutin (Quercetin-3-rutinozid), Kampferol-3-Rutinosid ve Hyperosid (Quercetin-3-β-D-galaktosit).
c) Polisakkaritler (Heteroglikanlar) iki tür molekül ağırlığına sahip olan türü mevcuttur. Biri 40.000Da iken, diğeri 500.000Da civarındadır ve hidrolizi (suda çözülmesi) ile Rhamnozlar, Arabinozlar, Xylozlar, Galaktozlar, Glikozlar, 4-0-Metilglikuronasitler ve Mannozlardan oluşur.
d) Steroller; Campesterol, β-Sitosterol, Stigmasterol, α-ve β-Amyrin, Lupeol, Taraxsterol, Pseudotaraxsterol ve Dotriaconton
e) Eter yağları %0,05 arasında olup en önemlileri; β-Gurjunen, β-Caryophyllenoksit, Limonen, Linalool, Borneol, Bornylasetat ve Eugenol
Araştırmalar: 
1) C.A.Gassinger, G.Wünstel, P.Netter ve ekipleri enfeksiyonel (bulaşıcı) gribe karşı klinik tedavi deneme
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*