Grindelya, grindelia, gindelia robusta
Grindelya, Grindelia, Gindelia robusta

0,5-1m 5-8 Aylar Ca,Ho,Na Otu Hafif Zehirli
Grindelya, Grindelia, Gindelia robusta
Güçlü Grindelya
Kaba Grindelya
Familyası: Bileşikgillerden, Korbblütler, Asteraceae
Drugları: Grindelya otu; Grindeliae herba
Grindelyanın yaprakları, çiçekleri ve sürgünleri tentür, çay ve natürel ilaç yapımında kullanılır.
Giriş: Grindelyanın yaprakları bileşikgillerin bir alt grubu olan Grinde-liagiller¬den olup bu gruba 35 bitki dahildir. Bunlardan Kaba Grindelya; Grindelia robusta, Odunsu Grindelya; Grindelia camporum, Narin Grin-delya; Grindelia squrrosa, Grindelia cuneifolia ve Grindelia rubricaulis’i sayabiliriz. Diğer türlerden aynı şekilde kullanılırlar, ancak çok az miktarda kullanılışları pek yaygın değildir. Bugüne kadar almanca ve Türkçe bitkisel tedavi ile ilgili kitap ve dergilerde Grindelya ile ilgili her hangi bir fotoğraf görmek mümkün olmadı. Bu kitaptaki fotoğrafları ise Frankfurt Palmiye bahçesinde çektim. Grindelya eskiden Kızılderililer tarafından astıma karşı kullanılmıştır. 
Botanik: Gindelya 50-100cm boyunda dikine yükselen üst kısımları çatallaşan, yuvarlak gövdeli ve çok yıllık bir bitkidir. Yaprak 3-8cm uzun-luğunda 2-4cm eninde, uzun yumurta şeklinde ve önce şerit, uca doğru yumurta şeklinde, kenarları kertikli veya dişli, zeytin yeşili veya mavimsi yeşil renkte, sapsız yani gövde veveyallara oturmuş ve de dönerek gövde ve dallara dizilmiştir. Çiçekleri 2-4cm çapında taç yaprakları 1-2cm uzunluğunda, dil şeklinde sarı renkli, taç yaprakları saran kupa yaprakları ise iğne şeklinde 0,5-1mm çapında 4-9mm uzunluğunda ve yeşil renklidir ve de göbekte boru şeklinde döllenme yaprakları mevcut¬tur. Bitkinin üzeri özelikle de yaprak ve çiçekleri yapışkan bir madde salgıladığından bitkiye yapışkanotu veya lastik otu da denir. 
Yetiştirilmesi: Tarla ve bahçelerin güneşli bölgelerinde kuru ve taşlı topraklarda daha kolay yetişir. Almanya gibi bir ülkede yetişen Grindelya Türkiye’de problemsiz yetişir. 
Hasat zancaknı: Grindelyanın Mayıstan Eylüle kadar yaprak, çiçek ve sürgünleri toplanır. Demet yapılır, güneşli ve havadar bir yerde kurutulur.
Birleşimi: Birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
a) Reçine türevleri: % 20 olup buda genelde diterpenasitlerden oluşur en önemlisi de grindelyaasittir.
b) Flavonitler, taninler, saponinler, zamk, parafin, fenolkarbonikasitler ve % 0,3 oranında eter yağı içerir. 
Araştırmalar: 
1) Grindelya ile klinik araştırmalar yapılmıştır, ancak bu araştırmalar yeterli değildir. Elimizdeki bilgiler Homeopatların çalışmasına dayan-maktadır. Birleşiminde Grindelya olan bir damla ile tedavi çalışmaları yapılmış ve bronşa bağlı olarak ortaya çıkan astımı (bronşiyal astım) iyileştirdiği tespit edilmiştir. Bu araştırmalarda kronik astıma karşı etkili olduğu iddia edilmiştir. (Nhp.3.98.432, HV.7.97.34)
2) 17/03-08/04/02 tarihleri arasında nefes darlığı, yatağa girince nefes darlığının hat safhaya ulaşması ve yatınca bir daha kalkancakyacakmış gibi içi saran korkular ve boğulacakmış gibi hissetme gibi rahat-sızlıklara karşı Grindelya tentürü kullandım. Korku nedeni ile uyuyancakmadan kurtuldum. Nefes darlığı ve alerjiye ise bir etkisi olmadı. (08/04/02).. Her türlü alerjiye karşı Gökçek Tonik daha etkilidir.
Tesir şekli: Rahatlatıcı (krampları çözücü), balgam söktürücü, tonik (vücudu kuvvetlendirici), antibakteriyel (bakterileri öldürücü), öksürüğü kesici ve iltihapları önleyicidir. 
Kullanılması: 
a) araştırmalara göre Grindelyanın astıma karşı etkili olduğu tespit edilmiştir ancak bu alerjik astım için geçerli değildir. 
b) Komisyon E’nin yayınladığı Monografi bildirisine göre Grindelya otu başta yukarı nefes yolları nezlesine karşı kullanılır. 
c) Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılma-mıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Grindelya yerine daha etkili olan başka bitkiler kullanılmalıdır. Örne¬ğin astıma karşı Çörek, Duvar sarmaşığı, Meyhaneci otu, ve A.Itırı preparatları veya Gökçek İksiri daha etkilidir.
d) Halk arasında astım, bronşit, boğmaca, nefes alancakyarak boğula-cakmış gibi hisse kapılma, dalak şişmesi, kalp atışlarını ve nefes alışverişlerini yavaşlatıcı olarak ve de amfizeme (akciğerlerin hava veya gaz toplancaksı sonucu aşırı şişmesi) karşı kullanılır.
e) Homeopati’de; bronşit, boğmaca, amfizem (akciğerlerin hava veya gaz toplancaksı sonucu aşırı şişmesi), astım, kalp astımı ve dalak şişmesine karşı kullanılır. 
Açıklancak: Kimyasal zehirli maddeler, nemli veya soğuk hava, buhar, gaz ve özelikle de sigara dumanı nefes yollarındaki ve broşlarındaki titrek tüysü deri (ciliated epithel) zancaknla fonksiyonlarını kaybederek balgamı dışarı atancakz olur. Öksürünce akciğerdeki balgam tüylü bir öksürükte ise balgam dışarı atılır. Oysa zedelenen tüysü deri balgamı tutancakyacağından balgam tekrar aşa
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*