Glokom
Glokom
GLOKOM:
Glokom, göz içi basıncının artması sonucu pupilla dejenerasyonuyla birlikte hastanın görme işlevini körlüğe kadar bozabilecek olan bir hastalıktır. Amerika Birleşik Devletleri nde kişi glokom nedeniyle kör olmuştur. 4 yaşının üstündeki kimselerin % 2 sinde değişik ağırlık derecelerinde glokoma rastlanmaktadır.
Glokomda göz içi basıncının artışı, gözün ön ve/veya arka kancakrasında kancakra sıvısının birikmesine bağlıdır. Anımsanacağı gibi arka kancakra, irisin arka yüzüyle silier cisim arasında kalan boşluğa verilen addır. Kancakra sıvısı silier cisimdeki en arka kancakra boşluğuna salgılanır. Kancakra sıvısı daha sonra göz bebeğinden geçip, ön kancakraya ulaşır. Bilindiği gibi ön kancakra kornea ile irisin ön yüzü arasında kalan boşluğa verilen addır. İris köküyle kornea arasındaki açıya “İris-kornea” açışı veya kısaca “Açı” denir.

Ön kancakra boşluğuna ulaşmış olan kancakra sıvısı, açı bölgesinde emilip toplardancakr sistemine kazandırılır. Böylece kancakra sıvısının fazlalık bölümü göz içinden uzaklaştırılarak göz içi basıncının normal bir düzeyde tutulması sağlanmış olur. Açı bölgesindeki kancakra sıvısı emilimi Önce “Trabeküler ağ”, daha sonra “Schlemm kanalı”, daha sonra da “Silier toplardancakrlar” denilen dancakrlar yoluyla toplardancakr sistemine doğrudur. Kancakra sıvısının salgılanmasından emilimine kadar geçen yol. üzerindeki tıkanıklıklar ve/veya kancakra sıvısının aşırı salgılanması hallerinde kancakra sıvısı birikmesi gelişir. Bu ise göz içi basıncının artmasına ve buna bağlı olarak da glokom gelişmesine neden olur.Glokom çeşitlerini sınıfladıktan sonra bunların içinden birtakımlarım inceliyeceğiz.
Göz Tansiyonu (Glokom)

Bebeklerde göz tansiyonu riski var mıdır?
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*