Gebelikte (hamilelikte) varis oluşžumu
GEBELİKTE (HAMİLELİKTE) VARİS OLUޞUMU

BACAK VARİSLERİ VE DAMARLARIN BELİRGİNLEޞMESİ

Varis cilde yakın yüzeyel toplar dancakrlarda meydana gelen genişlemelere bağlı oluşur. Varis oluşumu ırsi yani ailesel olabilmektedir. Bu dancakrlarda genişleme olması hem görüntü olarak rahatsız edici olur hem de birtakım kişilerde ağrı gibi şikayetler yaratır. Genişleyen varis dancakrları genelde mor renkli görünür. Gebelikte varisler en çok bacaklarda oluşur. Daha az olarak vulvada (vajine dışarısı genital bölge) oluşabilir. Hemoroidler de (basur) bir çeşit varistir ve gebelikte artar. Gebelik de varis oluşumuna yatkınlık yaratan durumlardan birisidir. Hamilelik döneminde varise yatkınlık olmasının nedenleri, hamilelikte kan hacminin artması, hamilelikte artan progesteron hormonunun dancakrlardaki kasları gevşetmesi ve büyüyen rahmin dancakrlara ;baskı yapmasıdır. Varisler kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. Kadınlarda bebelikte görülme oranı -3 kat daha artar. Hamile bayanların yaklaşık %5’inde varis olduğu izlenir.

Bacak varisleri normal doğum için engel değildir. Vulvada yani vajine dış dölgesinde görülen çok geniş varisler varsa doğum sırasında kanancakması için ve epizyotomi (doğum dikişi) sırasında bunların kesilmemesi için dikkat edilmesi gerekir.

Gebelike varis oluşmasını önlemek için:

– Ayakta çok kalmaktan kaçının

– Aşırı kilo almaktan kaçının

– Yürüyüş,egzeriz, spor yapın

– Dar pantolon, dar ayakkabı giymeyin, rahat giyinin

– Otururken bacaklarınızın sandalyenin kenarı gibi kısımlarda sıkışması gibi kan akımını engelleyici hareketlerden kaçının

– Fırsat buldukça uzanın ve ayaklarınızın altına yükseltmek için yastık v.b koyun

– Otururken bacak bacak üzerine atmak da kan akımını engelleyerek varis oluşumunu kolaylaştırabilir

– Yüksek topuklu ayakkabı giymeyin

– Dengeli beslenin, bol sebze, meyve ve bol su tüketin

– Sigara içmeyin

– Uzun süre oturarak kalmayın, arada bir ayağa kalkarak hareket edin

Tedavi:

Varislerin tedavisi için ameliyat, varis çorabı ve birtakım ilaçlar kullanılır. Gebelikte hafif varislerde tedavi gerekmeyebilir önleyici yöntemler yeterlidir ancak şiddetli varislerde varis çorabı verilir. Varisleri önlemek için birtakım bacak egzersizleri yapılabilir. Ameliyat ve skleroterapi , lazer yöntemleri genelde gebelik döneminde uygulanmaz. Varis çorağları dancakrları sıkarak genişlemeyi azaltır ve dancakrda kanın göllenmesini engeller. Doğumdan sonra varislerde büyük oranda düzelme izlenir.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*