Farenjit
Farenjit
Yutaktaki lanmaya bağlı olarak ortaya çıkar; genelde burun boşluklarında ve gırtlaktaki lanmalarla birlikte görülür. Hastalığın gidişine göre in akut ve kronik biçimlerinden söz edilir.
FRANJİT NEDENLERİ

Akut in en sık rastlanan nedenleri başta Streptococcus pyogenes türü olmak üzere bakteriler, birtakım virüsler ve çeşitli bulaşıcı dır.
Kronik de birçok nedene bağlı olabilir. Bademcik iltihabından sonra, geniz bademciklerinin büyümesi gibi burunda kısmi tıkanma yapan hastalıklar sonucunda, nezle veya burun mukozası iltihabında (), çevre koşullarına bağlı olarak (aşırı kuru veya nemli havada), çeşitli maddelere (kurşun, antimon, ; , cıva, bizmut bileşikleri) bağlı lerde ve uzun süreli konuşmalarla yutak bölgesinin aşırı zorlanması sonucunda ortaya çıkabilir.
Kronik ayrıca birtakım hastalıklarla birlikte görülebilir. Bunlar lenfatizm (vücudun çeşitli bölgelerindeki nin aşırı büyümesine bağlı gelişim bozukluğu), , nefrit (böbrek iltihabı), , kalp ı ve çeşitli vitamin eksiklikleridir.
FARANJİT BELİRTİLERİ

Akut : Çeşitli belirtilerle ortaya çıkar. Yutakta kısa sürede şiddetli kızarıklık, ağrılı yutma veya , , genel halsizlik, boyun lenf bezinde şişme görülür. Aftlı : En çok diş çıkarma çağındaki çocuklarda olmak üzere hemen her zancakn ağıziçi iltihabıyla () birlikte görülür. Hastalık aft biçimindeki tipik lezyonların çoğunlukla aniden ortaya çıkmasıyla başlar. Aftlar mercimek büyüklüğünde, beyaz renkte, birbirinden ayrı veya gruplar halinde birleşmiş, genelde çevresinde kırmızımsı bir alan bulunan oval lekelerdir. Bunlar yanma duygusuna, nın artmasına ve ne yol açar; 1-2 haftada geçer, ancak genelde yeniden ortaya çıkar.

Basit kronik : Başlıca özellikleri boğazda kuruma ve kızarıklık, inatçı öksürük ve sık sık yutkunmadır; hasta boğazındakİ yanma duygusunu gidermek için sürekli olarak tükürüğünü yutmaya çalışır. Hastalık 2-6 ay kadar sürebilir veya kronikleşir. Kronik k : Hücre boyutlarının büyümesiyle () yutak duvarı kalınlaşmış ve kırmızı-mor bir renk almıştır. Farenjitin belirtileri genelde şiddetli ve uzun süreli öksürük, , , ses tonunda değişiklik ve yutkunma güçlüğüdür. Farenjitin bu biçimi sık sık yineleyerek kronikleşme eğilimindedir ve daha çok 25-30 yaşlarından sonra görülür. Kronik atrofik : Yutak mukozası çok incelmiş (atrofi), soluk renkli ve genelde ince bir tabaka halindeki koyu ve yapışkan mukus salgısıyla kaplıdır. Kızarıklık çok az veya hiç yoktur. Başlıca belirtileri kısık-boğuk bir ses ve kuru öksürüktür. Hastalığın bu biçimi genelde kronik in son evresini oluşturur.
KOMPLİKASYONLAR

Farenjit sıradan ve klinik açıdan fazla önem taşımayan bir hastalık olarak değerlendirilir. Tedavide in kullanılmasından önce böbrek iltihabının (nefrit) ve akut eklem sının başlıca nedenleri Strepiococcus pyogenes in etken olduğu ve akut ydı. Günümüzde ise antibik tedavisiyle bu tür ikincil ın gelişme olasılığı Çok azalmıştır. Farenjit Özellikle çocuklarda çoğu kez kulak iltihabıyla (otit) birleşir. Çok şiddetli ağrı ve bazen kusma da yapan bu hastalık kronikleştiğinde la sonuçlanabilir. Farenjitin komşu anatomik yapılara yayılarak sinüzit, ve e yol açmasına da sık rastlanır.
FARANJİT TEDAVİSİ

Akut in tedavisinde burun içine uygulanan kanlanma giderici (dekonjestan) ve mikrop öldürücü (antiseptik) ilaçlar, gargaralar, buğular, gerektiğinde de ve giderici ilaçlar kullanılır.
Basit kronik te ve kronik atrofik te tedavi sigara ve alkollü içki gibi hastalığa neden oluşturabilecek veya onu alevlendirecek alışkanlıkların ortadan kaldırılmasına dayanır.
Ayrıca gargaralar ve boğazın tuzlu suyla çalkalanması önerilebilir.
Kronik k de uygulancakda yukarıdaki gibi tedavi edilir. Yerel tedavi olarak mentolle gargara yapılması yararlıdır. Ayrıca buğu tedavisi uygulanabilir.
Soru

Farenjit başka ın ortaya çıkmasına neden olur mu?

Cevap

Evet. Genelde çocuklarda kızıl, kızamık, grip gibi mikrobik hastalıklann başlancaksına neden olabilir. Gut hastalığı gibi belirli metabolik ın gidişi sırasında da görülebilir.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*