Esmer pirincin sağlığa faydaları yararları-esmer pirinç neye iyi gelir
Esmer Pirincin Sağlığa Faydaları Yararları-Esmer Pirinç Neye İyi Gelir

Esmer Pirinç herşeyden önce Manganez gibi hayati bir besin içerir. Manganez, protein ve karbonhidrat enerji üretimine yardımcı olur. Sinir sistemi sağlığına iyi gelen mineralleri içerir. Kolesterola iyi gelir. Cinsiyet hormonlarının üretim için kullanılan birtakım yağların asitlerinin sentezine yardımcı olur. Serbest radikallere karşı vücudu korur. Antioksidanları koenzim görevi görür. Bir fincan esmer pirinç günlük manganez ihtiyacını karşılar.
Kilo kaybına yardımcı olur. Yüksek lifli kepekli tahıllarla aynıdır. Kilo kaybında önemli bir rol oynar. Lif açısından zengindir, uzun süre açlığı kontrol eder. Daha az yemenizi sağlar.
Kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Yağı ve kolesterol seviyesini azalttığı bir üniversitede kanıtlanmıştır.
Serbest radikallerle savaşır. Lif ve selenyum içerdiğinden, tiroid hastalığı, kolon kanseri ve çeşitli metabolik faaliyetlerde görev alır. Hasarlı hücrelerde DNA sentezi yapılmasına yardımcı olur. DNA yı uyarır, kanser hücrelerinin gelişmesini önler.
Lif sağlar. Kolesterolü düşürmeye yarar. Kalp dancakr sağlığını geliştirir. Tansiyonu düşürür, tip 2 diyabete iyi gelir, kilo vermeyi sağlar.
Magnezyum içerir. Çeşitli hastalıklarda yararlıdır. Kalp krizi ve felç risklerini ortadan kaldırır. Migren sıklığını azaltır, astım ataklarının şiddetini azaltır, kan basıncını düşürür ve sinir hücrelerini yatıştırır.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*