Elmanın cilt sağlığına faydaları
Elmanın Cilt Sağlığına Faydaları

Braeburn elma ise cildi ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olur.
Elma yaşlanma ve kırışıklıklara karşı cildi koruyan bileşimlere sahiptir. Saçların sağlıklı gelişimine yardımcı olur.
Elmayı kullanarak basitçe birçok ev yapımı yüz maskesi yapılabilir. Bu uygulancaklarla yüz bakımı için A, B ve C vitamini direkt olarak alınmış olunur.
Aşağıda elma kullanılarak hazırlanmış iki çeşit yüz maskesi tarifi verilmiştir:
Buğday tohumu ve elma püresi ile yüz maskesi
1 yemek kaşığı püre yapılmış elma ( veya organik elma püresi ) ve 1 yemek kaşığı buğday tohumu iyice karıştırılır. Karışımı yüze uygulancakdan önce yüz yıkanır ve yüz maskesi yüze uygulanır. Bu karışım göz bölgesinden uzak tutulmalıdır. Yüze uygulanan maske 10 dk yüzde bekler. Bu zancakn zarfında yüz maskesi yüzde kurur. 10 dk. sonra yüz maskesi ılık suyla yüzden temizlenir. Buğday tohumu yıpranmış cildin dökülerek tazelenmesine yardımcı olur.
Yulaf ezmesi ile yüz maskesi
2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1,5 çay kaşığı mısır unu, 1 yemek kaşığı bal, yarım orta büyüklükte elma ( çekirdekli, soyulmuş ve iyice kıyılmış ) kullanılır. Yulaf ezmesi, mısır unu ve bal çatal yardımıyla küçük bir kapta hamur haline gelene kadar karıştırılır. Sonrasında bu karışım mutfak robotunda kıyılmış elma ile tekrar karıştırılır. İyice karıştıktan sonra dairesel hareketler şeklinde yüze ovularak sürülür. Sonrasında yüz ılık suyla yıkanarak durulanır ve elle yüze hafif dokunuşlarla yüz kurulanır.
Elma ve güneş yanıkları
Elma güneş yanıklarında da yardımcı olur. Güneş yanığını tedavi etmek için rendelenmiş elmaya 1 çay kaşığı gliserin eklenir. İkisi beraber iyice karıştırılır ve sonra yüze uygulanır. Karışım yüzde 15 ” 20 dk kadar bekler. Sonra yüz soğuk suyla yıkanarak karışım yüzden temizlenir. Bu uygulancak güneş yanığının yol açabileceği ciltteki kabarma ve sonrasındaki soyulmaları önler.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*