Doğumda ıkınma teknikleri
DOĞUMDA IKINMA TEKNİKLERİ

Ikınma normal doğumda annenin doğumunu kolaylaştıracak önemli faktörlerden birisidir. Bu nedenle anne adaylarının doğumhanede doğum süresince nasıl davranmaları gerektiklerini, neler yapacaklarını, doru nefes ve ıkınma tekniklerini örenmeleri egrekir. Bunları hamilelik süresince çeşitli kitaplardan, internet sitelerinden veya hamile eitim kurslarından örenebilirsiniz.

Ikınma doğumun sadece ikinci evreside yapılır, daha öncesinde yapılmaz. Doğum 3 evreden oluşur. Birinci evre sancıların başlancaksından rahim azının tam yani 9- cm kadar açılmasına kadar geçen dönemdir. Bu evre en uzun evredir, bazen bir kaç saat bazen uzun saatler alabilir. Birinci evrede sancılar geldikçe uygun şekilde nefes alıp vermelisiniz ve rahim azınızın açılmasını beklemelisiniz. Nefes teknikleri hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu evrede sancıları kendiliinden olabilir veya suni sancı veriliyor olabilir, her iki durumda da farketmeksiniz ıkınma yapılmaz. Rahim azı giderek açılır ve 9- santimetre tam açıklıa ulaşınca artık doğumun ikinci evresi başlamıştır. Bu evrenin başladıını kendiniz anlayancakzsınız ancak ebe veya doktorunuz size söyleyecektir. 0kinci evrede sizin de ıkınarak bebein doğumun ayardım etmeniz istenecektir. 0kinci evrere bebek annenin rektumuna (barsaın son kısmı) baskı yaptıı için annede zaten kendiliinden bir ıkınma hisssi başlayacaktır. ;Bu evredeki ıkınma teknii aşaıda detaylı olarak anlatılmıştır. Ikınmalar ve doktor (veya ebe) yardımı ile bebek doduktan sonra doğumun üçüncü ve son evresi başlar. Bu evrede bebein eşi (plasenta) ayrılması beklenir. ;Doktorunuz veya ebe plasentanın ayrılmasını bekleyerek alacaktır, bu esnada arı veya sancı hissetmezsiniz, ıkınmanız gerekmez. Doğumun 3. evresi yani plasentanın ayrılması için beklenen süre yaklaşık 5- dakika (en fazla yarım saat) sürer. Daha sonra varsa dikişiniz atılır ve doğum masasından kaldırılırsınız.

Normal doğumda ıkınma nasıl yapılmalıdır?

Doğumun ikinci evresinde bebein aşaıya doru inmesi için ve doğum kanalından çıkarak doması için ıkınmalarla anne adayının destek olması çok önemlidir. Uygun ıkınma doğuma çok yardımcı olur. Ikınma sancı geldiinde yapılır, sancıların geçtii ara dönemlerde ıkınma yapmadan dinlenmeniz gerekir. Her sancıda tekrar ıkınmanız gerekir. Genelde -3 ıkınma sonrasında bebek doacaktır. Ikınma teknii: Sancı geldiinde burundan nefes alarak derin bir karın solunumu yapmalısınız. Daha sonra nefesinizi içinizde tutarak çenenizi gösünüze yaklaştırarak bebei itmeye çalışır şekilde aşaıya doru güç uygulancaklısınız. Bu insanın kabız olduunda ıkınmasına benzer. Burada gücünüzü boynunuza doru deil aşaıya doru vermelisiniz. Ikınma kuvvetli ve uzun olmalıdır. Bu ıkınma süresince nefesinizi tutmak yerine yavaşca azızından şeklinde ses çıkartarak nefes vererek de ıkınabilirsiniz. Bu esnada nefes verme çok yavaş olmalıdır ki ıkınma uzun sürsün. Nefesinizi tancakmen verdiinizde ıkınma biter ve sancı geçmemişse bu esnada tekrar aynı şekilde burundan karnınızı şişirecek şekilde nefes almanız ve ıkınmanız gerekir. Arı geçince normal nefes alarak dinlenmeniz gerekir ve arı gelince tekrar aynı şekilde ıkınmanız gerekir. Arılar ortalancak -3 dakika arayla gelir. Bu esnada gerekirse epizyotomi (doğum kesisi) yapılır ve bundan sonra genelde bir ıkınma daha doğum için yeterli olur. Bebek doduu anda ıkınmayı bırakmanız istenecektir sizden. Burada önemli nokta ıkınma tekniinde nefesi burundan ve karın solunumu olacak şekilde almanızdır. Bu hem doğumu kolaylaştıracak hem de bebee daha bol oksijen salayacaktır. Göüs solunumu yapmancakya özen göstermelisiniz. Karın solunumu nasıl yapacaınız konusunda detaylı bilgiye buraya tıklayrak ulaşabilirsiniz.

Ikınma ayakta veya çömelir pozisyonda veya yataa, doğum masasına sırt üstü yayar pozisyonda yapılabilir. Ülkemizde doktor veya ebe eşliinde doğumlarda genelde sırt üstü yatar şekilde doğum uygulanır. Ancak bazı durumlarda ayaa kalkarak ıkınmanız veya çömelerek ıkınmanız istenebilir, bu pozisyonlar yer çekiminin etkisi ned
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*