Demir Eksikliği Belirtileri ve Yapılması gerekenler
Demir eksikliği ülkemizde sıklıkla karşılaşılan hastalıkların başında gelmektedir. Kan yapımında yer alan hemoglobinin yapısına katıldığı için eksikliğinde kansızlık meydana gelir. Vücüt tarafından üretilemeyen demir, dışarıdan besinlerle ve  yiyeceklerle alınabilmektedir. Vücudumuzda kan ve diğer birçok hücrelerin yapımı için gerekli olan demir, özellikle bazı dönem ve kişilerde takip altına alınmalı ve eksikliği mutlaka giderilmelidir. Bu kişilerin başında Hamileler gelmektedir. Ayrıca; bebeklerde, gelişme çağında olanlarda ve Adet Kanaması uzun süren kişilerde demir eksikliği riski yüksektir.
Demir Eksikliğine bağlı meydana gelen Kansızlık, Sağlık ocağında bile yapılabilen basit kan tahlilleriyle tespit edilebilmektedir. Türkiye de özellikle Adet olmaya başlanılan yaşlardan itibaren kadınlarda çok sık görülmektedir. Bunu engellemek için Yiyecek ve aldığımız besinlerin içerisinde demir olduğuna emin olmalıyız.

Kansızlığın tek sebebi demir eksikliği değildir. Özellikle diyabet hastalığı olan kişilerde meydana gelen kanamalar Anemiye neden olmaktadır.
Kanda ki oksijeni taşıyan Hücrelere Alyuvar denir. Alyuvarlar kemik iliğinde vücut tarafından düzenli olarak üretilir. Demir eksikliğinde bu hücreler yeteri kadar üretilemez ve oksijen taşıyamazlar. Bu durumda da Anemi yani kansızlık oluşmaya başlar. Yiyecek ve besinlerden aldığınız Demir, bu hücrelerin üretiminde kullanılır; fazlası ise vücut tarafından depolanır. Yeteri kadar demir alınmadığında ve vücutta ki demir deposu tükendiğinde Alyuvar üretimi Aksamaya başlar.
Demir Alyuvarların, hemoglobin maddesinin yapısına katılır ve oksijen taşınmasını sağlar. Demir eksikliği oldugunda gerekli kadar oksijen taşınamaz. Oksijen taşınamadığı için, Vücut için gerekli olan enerji üretilemez ve Kişi kendini yorgun hisseder. Sürekli uykunun gelmesi, Kalp yorulması ve benzeri belirtiler baş göstermeye başlar.

Demir eksikliğinin başlıca belirtileri nelerdir?

  •     Yorgunluk ve Sürekli Uykunun Gelmesi
  •     Konsantrasyon olmada Zorluk Çekme
  •     Sinirli ve Agresif Davranışlar
  •     Kalp Çarpıntısı ve Sürekli Derin Nefes Alma isteğinin olması
  •     Cilt canlılığını kaybeder. Tırnak Kırılması ve Diş etlerinde Sızlanmalar.
  •     Toprak ve Buz yeme isteği

Demir eksikliği Önemli bir rahatsızlık olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden mutlaka hekim tarafından verilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*