Çam, kiefer, pinus sylvestris
Çam, Kiefer, Pinus sylvestris

Ağaç 10-40m 5-6 Aylar Yaprak, Dal, Gövde, Zamk, Eter yağı
Çam, Kiefer, Pinus sylvestris
Sarı çam
Familyası: İğneyapraklıgiller, Kieferngewachse, Pinaceae
Drugları: Çam eter yağı; Pini aetheroleum
terpentin yağı; Terebinthin aetheroleum rectificatum
balsamı; Colophonium (Resine colophonium)
tomurcuğu; Pini turiones
katranı; Pinaceae pix
tentürü; Pinus sylvestris
Günümüzde daha çok Çamın taze iğne yaprak ve taze sürgünlerinin su buharı ile damıtılmasından elde edilen eter yağı; Pini aetheroleum kullanılır ve nadiren de zamkının reftifikasonu ile elde edilen Terebinthin yağı, geri kalan reçinenin temizlenmesi ile balsam ve çamın tancakmının destilasyonu ile katran elde edilir. 
Giriş: İğneyapraklılar oldukça büyük bir bitki ailesi olup bunları 6 ana grupta toplayabiliriz;
1) Çamgiller
2) Ladingiller
3) Köknargiller
4) Melez çamgiller
5) Selvigiller
6) Sedirgiller
Bunlardan Ladingiller, Köknargiller ve Melez çam ailesini Ladinlerde bir¬likte diğerlerini ise ayrı ayrı inceleyeceğiz. Çamgillerin bilinen 100’e yakın türü mevcuttur ve bunlardan en önemlileri; Sarıçam=P.sylvesteris, Bodur çam=P.muga, Kara çam=P.nigra, Fıstık çam=P.pinea, Halep çamı=P.halepensis ve Yıldız çamı=P.pinaster, Bataklık çamı=P.palastris hemen hemen aynı maksatla kullanılırlar ve özellikleri birbirine benzer. Bu nedenle Sarı çamı inceleyeceğiz ve diğerlerine kısaca bir göz ataca¬ğız. Sarı çam Avrupa’nın orta ve kuzeyi ve Asya’nın kuzeyinde yayılmış¬tır. Türkiye’de ise Marmara, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde yaygın olarak sıkça görülür.
Botanik: Sarı çam 10-40 m boyunda, gövdesi silindir veya kıvrımlı şe-kilde, fidan iken gövdesi yeşil iken yaşlanınca kırmızımsı, kahverengimsi veya bir renk alır ve iç kısmı koyu veya pas kırmızısı bir renk alır. İğne yaprakları 4-6 cm uzunluğunda 1,5-2 mm eninde mavimsi yeşil veya grimsi yeşil renkte, iki iğne yaprağı bir sapa bağlı olup 2-3 yıl kalan bu yapraklar sonra düşerler. Yapraklarının gök mavimsi renkte olması nedeni ile Gök çam demek gerekir. Kozalakları 3-7 cm büyüklüğünde koni ve¬ya yumurta şeklinde ve üzeri grimsi kahverengi pullarla çevrilidir. Nisan-Mayıs aylarında çiçek açan bu çamın çiçekleri sarı renkte olması nedeni ile Sarı çam diye anılır. 
Yetiştirilmesi: Türkiye’nin Bolu’dan Artvin’e kadar dağ ve tepelerinde sıkça görülür ve ekildiğinde diğer bölgelerde de yetişebilir. 
Hasat zancaknı: 
1) Nisan ve Mayıs aylarında taze tomurcuğu (taze sürgünü=Pini turines) 4-6 cm uzunluğunda silindir veya loğ şeklinde olup bunlar çok reçineli yapışkan özelliğe sahiptir. Bu tomurcuklar toplanarak kurutulur ve toz haline getirilir. Tomurcuk veya gonca diye Sarı çam, Bodur çam ve Ladin başta olmak üzere her yıl dallarının ucundan çıkan yeni filizlere (sürgünlere) denir. 
2) Taze sürgün ve yaprakları toplanır, damıtılır ve eter yağı elde edilir. 
3) Çam gövdesinden açılan yaralardan akan zamk toplanır ve bu zamkın rektifikokasyonu (damıtma) ile terpentin yağı ve balsamı elde edilir. 
4) Çamın tancakmı kuru destilasyonla (damıtma) katran elde edilir. 
Birleşimi: Çamdan farklı metotlarla ve farklı drugları nedeni ile farklı maddeler elde edilir. 
a) Eter yağı; Çamın, yaprak, tomurcuk ve sürgünlerinin su buharı ile damıtılması ile eter yağı elde edilir. Sarı çamın eter yağı ile Kara çam, Bodur çam, Yıldız çam ve Kızıl çam eter yağları birbirine çok benzer ve aynı şekilde kullanılır. En kaliteli eter yağı Sarı çam eter yağıdır. Sarı çam %0,15-0,6 oranında eter yağı içerir ve en önemli türevleri; α-Pinen %10-50, β-Pinen %10-25, 3-Caren %˜20 , ayrıca Camphen, Limonen, Myrcen, Terpinolen’dir. 
b) Terpentin yağı; Sarı çamın gövdesinin ilkbaharda yarılması ile bu¬ra-dan akan zamklar sonbaharda toplanır, damıtılır ve terpentin yağı elde edilir. Bataklık çamı, Yıldız çam, Kara çam, Halep çamı ve Ladin in terpentinleri hemen hemen aynı özelliktedir ve aynı şekilde kullanılır. Zamkın damıtılması sonucu %20-25 terpentin yağı ve %65-70 balsam elde edilir. Terpentin yağ türevleri; α-Pinen %40-80, β-Pinen %15-30, Caren %15-30 ve az miktarda Limonen ve Camp¬hen içerir. tabiki bu oranlar çamın çeşidine göre, yetiştiği yere göre ve hatta yan yana olan ve aynı türden olan çamlarda bile değişebilir. En kaliteli terpentin yağı Kara çamdan (Toros çamı) elde edilir ve %80-95 oranında Pinenler içerirken onu :Halep çamı, bataklık çamı ve Yıldız çamının terpentin yağları takip eder. Sar çamın terpentin yağı bunlardan biraz düşüktür çünkü %20-30 oranında Caren içerir. 
c) Balsam; Amerika’da Bataklık çamı, Fransa’da Yıldız çamı, Rusya ve Türkiye’nin kuzeyinde Sarı çam, Türkiye’nin güney ve batısında Kızıl çam ve yine güneyinde Kara çamdan elde edilir. Balsam %90 reçine asitleri (Diterpenasitler);Pimorasidi, Levopimarasidi, Abeyetinasidi ve Neoabietinadinden ol
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*