Calba, königskerze, verbascum densiflorum bertol.
Calba, Königskerze, Verbascum densiflorum BERTOL.

2 Yıllık 1-2 m 7-9 Aylar CA,Ho,Na Çiçekleri
Calba Königskerze Verbascum densiflorum BERTOL.
Sığır kuyruğu otu
Sığır otu, Büyük çiçekli Calba
Kral mumu, Büyük Sığır kuyruğu otu
Mum otu, Deve dili otu
Tüylü ot, Yünlü ot
Familyası: Sıracaotugillerden, Brauenwurzgewachse, Scrophulariaceae
Drugları: Calba çiçeği; Verbasci flos
Calba otunun genelde çiçekleri, hatta çiçeklerinin tancakmı değil taçları ve döllenme tozlukları çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır. Çok nadiren kök ve yaprakları da kullanılmaktadır.
Giriş: Calbanın takriben 300 türü mevcuttur ve bunlardan sadece üçün-den tıbbi ancakçlarla istifade edilmektedir. Bunlar Büyük çiçekli calba; Verbascum densiflorum BERTOL. (Verbascum thapsiforme), Adi calba; Verbascum phlomoides ve Küçük çiçekli calba; Verbascum thapsus’tur. Tarihte ilk defa Mısırlılar sonrada Romalılar tarafından kullanılan bitki günümüzde çay, tentür ve natürel ilaç imalatı için özel olarak yetiştiril-mektedir. Tarihte; bronşit, öksürük, ses kısılması, diş ağrısı, kramplar ve ishale karşı kullanılmıştır. Verbascum Latince barba’dan türemiş olup sakalı anlamına gelir. Bugün de Almanca Yün çiçeği (Wollblume) veya Kral mumu (Konigskerze) diye anılır. Türkçe Sığırkuyruğu denmesi herhalde uzun bir çiçek sapından dolayıdır.
Botanik: Büyük Calba 1-2 m boyunda iki yıllık, dikine yükselen ve çatal-laşan üzeri tüylü bir bitkidir. Yaprakları birinci yıl sadece Rozet yaprakları vardır ve ikinci yıl gövde ve çiçek başağı kendini gösterir. Alt yaprakları uzun ve geniş mızrak şeklinde, 20-40 cm uzunluğunda 10-25 cm enindedir. Fakat yukarı doğru yaprakları yavaş yavaş küçülür. Üzeri tüylü ve grimsi renktedir. Çiçekleri 3-5 cm çapında altın sarısı renkte beş oval veya yumurta şeklindeki parçadan oluşan taçlara sahiptir. Taçların orta-sında döllenme tozlukları bulunur ve bu beş döllenme tozluğunun ucunda kahverengimsi topuzcuklar bulunur. Kupaları grimsi yeşil renkli ve ince mızrak şeklindedir. Sığır kuyruğu otunun çiçek sapları takriben 30-100 cm’yi bulabilir. 
Yetiştirilmesi: Muhtemelen vatanı Balkanlar, Türkiye ve Ortadoğu ülke-leri olup buradan zancaknla dünyanın diğer ülkelerine yayıldığı tahmin edilmektedir. Bu nedenle Türkiye’nin hemen her yöresinde problemsiz ye-ti¬şir ve yetiştirilir. Calba genelde kireçli, kirli, silisikasitli toprakları sever. Seyrek ormanlar, meralar ve yol kenarlarında yetişir.
Hasat zancaknı: Çiçek açmaya başladığı andan itibaren çiçeklerinin tacı (taç yaprakları) ve döllenme tozlukları toplanır, ancak kupası (kupa yap-rakları) toplanmaz. Taçları kurtulurken 40˚ fazla olmancaklı ve özel kap¬lar-da muhafaza edilmelidir. Malesef şifalı bitkiler toplancak, kurutma, paketleme ve depolancak işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bit¬kinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş’te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. ޞifalı bitkilerin Aktarlar’da açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukca azaltır.
Birleşimi: Birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz; 
a) Flavonitler %3-4; Apigenin, Luteolin, Hesperidin ve bunların 7-O-glukozitleri, Chrysoeriol, Rutin, Eriodictyol, Kampferol, Quercetin, Tancakrixetin ve Diosmin 
b) İridoitler %0,1-0,5; Aucubin, Catalpol, Metilcatalpol, İzocatalpol ve 6β-Xyloslcatalpol
c) Saponinler; Verbascosaponin ve Verbascosponin B(-Verbascosaponin-16α-Hidroksi-13β-28-epoksi)
d) Fenilpropanoitler; Verbascosit (Asetosit-Kusaginin-(β-(3,4-Dihidroksi-fenil)-etil-0-a-L-rhamnopyranosit(1,3)-β-D-(4-0-caffeoyl))
e) Fenilkarbonikasitler; Vanillin; Ferula; Kaffee; Cumarin ve P-Hidroksibenzoeasit
f) Musilaj %3 oranında olup bu da; % 47 D-galaktoz, %25 Arabinoz, %14 Glukoz, %6 D-Xyloz, %4 L-Rhamnoz, %2-D-Mannoz, % 1 Fruktoz ve Uronasit’ten oluşur.
g) Doymamış yağ asitleri %1-3 olup bunun; %17 Palmitinasit, %16 Linolasit, %9 Myristicinasit, Stearinasit, Oleikasit ve Arachidonasit
h) Steroller; Digiprolakton, β-Sitosterol ve α-Sterol
Ayrıca; Tanin, Reçine, Vitaminler, Mineraller, ޞeker ve az miktarda Eter yağı içerir. 
Araştırmalar: Hahemann, ALLEN ve NASH gibi Homeopatlar tara-fından yapılmış ve öksürüğe karşı etkisi tespit edilmiştir, ancak klinik araş-tırmaları henüz yapılmamıştır. (O.Lesser)
Tesir şekli: Balgam söktürücü, göğsü yumuşatıcı, tahrişi önleyici, teskin edici, terletici, idrar söktürücü, yaraları iyileştirici, iltihapları önleyici ve deriye canlılık vericidir.
Kullanılması: 
a) Modern nalamda klinik araştırmalar henüz yapılmamıştır. 
b) Komisyon E’nin 22a nolu, 01.02.1990 tarihli ve
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*