Boldo, boldo, peumus boldus
Boldo, Boldo, Peumus boldus

Ağaç 3-6m 5-8 Aylar Ca,Ho,Na Yaprakları Zehirli
Boldo, Boldo, Peumus boldus L.
Familyası: Monimiengillerden, Monimiengewaechse, Monimioceae
Drugları: Boldo yaprakları: Boldo folium 
Boldo tentürü: Boldo
Boldo yaprakları çay ve tentür, ekstresi ise natürel ilaç yapımında kullanılır. Çok ve uzun süre kullanılması zehirlenmelere sebep olur. 
Botanik: Vatanı ޞili ve Peru gibi güney Amerika ülkeleri olup buraların kurak, güneşli, dağlık ve tepelik bölgelerinde kendiliğinden yetişen bir çalı ve bazen bir ağaç görünümünde olan Boldo bu yörelerde çok olup adeta maki oluştururlar. Akdeniz ikliminin ޞili iklimine çok benzemesi nedeniyle bu bitki İtalya, Fransa ve İspanya gibi ülkelerde yetiştiril¬mektedir. Türkiye’de henüz yetiştirilmemektedir, ancak Türkiye’nin Ak¬deniz ve Ege bölgesinde yetiştirmek mümkündür. Yaprakları 4-7 cm uzunluğunda 2-4 cm eninde kenarları tüm ve hafif geri kıvrık, üst yüzeyi parlak yeşil, alt yüzeyi mavimsi yeşil renkte olup oval veya yumurta şeklindedir. Çiçekleri dal uçlarında veya yaprak koltuklarından çıkan bir sap üzerinde 6-10 çiçeği bir arada ve her çiçek narin beş adet beyaz oval taç yapraktan oluşur ve ortasında sarımsı döllenme tozlukları vardır. 
Hasat zancaknı: Kışın yapraklarını dökmediğinden yılın hemen her mev-siminde yaprakları toplanıp kurutulur. Yaprakları kuruturken 40 dereceyi geçilmemesine dikkat edilir. Zira sıcaklık bu oranı geçerse birleşimindeki eterik yağlar (uçucu yağlar) yok olur. 
Birleşimi: Birleşiminde çok çeşitli maddeler vardır ancak bunlardan iki tür önemlidir; 
a) Alkaloit türevleri(%0,3-0,6); Boldin (ana alkaloit, en yüksek oranda bulunur), İsocorydin, Norisocorydin, Laurotetanin, N-Methyllaurotetanin, Isoboldin ve Reticulin 20’nin üzerindeki alkaloitlerden birtakımlarıdır. 
b) Eterik yağ türevleri(%1-2); p-cymol (%˜30), Sineol (˜%30) ve Ascaridol (40-45), Ascaridol’ün Struktur formülü için Kaz ayağı otuna bak.
c) Ayrıca az miktarda flavonitler, şeker, tanin ve zamk içerir. 
Tesir şekli: Safra ve mide asidini artırıcı, hafif teskin edici, krampları önleyici ve ürenin dışarı atılmasını sağlayıcı özelliklere sahiptir. 
Kullanılması: Boldonun birçok özellikleri hatta kokusu hafif naneye benzer. Boldo yaprakları karaciğer, mide ve bağırsaklara tesir eder. ޞili’de ayrıca bağırsak kurtlarına karşı da kullanılır.
Çayı: Bir tatlı kaşığı Boldo yaprağı demliğe konur üzerine 250-300 ml kaynar su doldurulur ve 5-10 dakika dinlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir. Uzun süre ve çok miktarda içilmesi mahzurludur.
Çay Harmanları;
Egwa-Wiveda’ya göre mide çayı (mide asidini düzenleyici);
;13 gr Kimyon tohumu
;13 gr Nane yaprağı
;9 gr Kantaron otu
;9 gr Boldo yaprağı
;2 gr Papatya çiçeği
Dr.Sauer, Dr.Schenche göre karaciğer ve safra çayı;
;40 gr Boldo yaprağı
;20 gr Kırlangıç otu
;20 gr Y.Hindiba kökü
;20 gr Lavanta çiçeği
Gökçek Mide asidini ve safrayı artırıcı çay;
;30 gr Turunç kabuğu
;30 gr Nane yaprağı
;20 gr Boldo yaprağı
;10 gr Çentiyan kökü
Gökçek Sindirim zafiyetine karşı çay;
;30 gr Papatya çiçeği
;30 gr Nane yaprağı
;10 gr Çentiyan kökü
;10 gr Civanperçemi otu
;10 gr Kantaron otu
;10 gr Boldo yaprağı
Gökçek Karaciğer ve safra çayı;
;30 gr Nane yaprağı
;20 gr ޞahtereotu
;20 gr Civanpercemiotu
;20 gr Kırlangıç otu
;10 gr Boldo yaprağı
Yan tesirleri: Boldo yapraklarının uzun süre veya çok miktarda çay olarak içilmesi merkez sinir sistemine zarar vererek önce kulak çınlancaksı ve görme bozuklukları sonra dengede kalancakma ve aptallaşma gibi rahatsızlıklara sebep olur. Uzun süre kullanılması halinde ise kişide renkleri ve sesleri karıştırma ve de konuşmada anormallikler görülür. Aslında enginar yaprağı, devedikeni tohumu, zerdeçal kökü, kırlangıçotu, şahtere, gibi bitkiler 1. sınıf bitkiler veya Gökçek İksir varken boldoya gerek yoktur. Hatta nane dahi baldodan daha faydalı ve yan tesiri çok az olan (küçük çocuklar hariç) bir bitki olması nedeniyle nane tercih edilir. Burada bu bitkiden bahsetmemiz birtakım Türk yazarlarının bu bitki hakkında abartılı bilgi vermeleri ve okuyucuyu yanıltmalarındandır.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*