Beşparmak otu, tormentil, potentilla erecta wahllenb.
Beşparmak otu, Tormentil, Potentilla erecta WAHLLENB.

0,1-0,35m 6-8 Aylar Ca,Ho,Na Kökü
Beşparmak otu, Tormentil, Potentilla erecta WAHLLENB.
Kan kökü Syn: Potentilla officinalis CURT.
Karın otu tormentilla NECKER.
Kuvvet otu
Kızıl kök
İnci bar kökü
Sarı tabuskluk
Yedi yaprak otu
Familyası: Gülgillerden, Rosengewachse, Rosaceae
Drugları: Beşparmak kökü; Tormentillae rhizoma
Beşparmak otunun sadece kökleri çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır. 
Giriş: Beşparmak otu gülgillerin alt grubu olan potentillagiller ailesine dahil olup bu gruba 300 civarında bitki dahildir. Bunlardan Kaz otu; Potentilla anserina ve Beşparmak otu; Potentilla erecta tıbbi maksatla kullanılırlar ancak farklı kullanım alanlarına sahip olduklarında ayrı ayrı incelemekte fayda vardır. Beşparmak otunun ayrıca kullanılan dört önemli alt grubu vardır. Bunlar Küçük Beşparmak otu; p. pevar herminii BRİQUET, Çatallı Beşparmak otu; p. pevar dacica BOBAޞ Tipik Beşpar¬mak otu; p. pevar typica ve Büyük Beşparmak otu; p. pevar strictissimayı sayabiliriz. Potentilla Latince polens kelimesinden türemiş olup kuvvetlendirici anlamına gelir ve tormentilla Latince ;;tormentum;; kelimesinden türemiş olup karın sancısı anlamına gelir. Erecta kelimesi dikine yükselen anlamına gelir, bu bitkinin böyle anılması yerde sürünen türden ayrılması içindir. Bitkiye Türkçe Beşparmak otu denmesinin nedeni yapraklarının beş parçalı olmasın¬dandır. Culpeperin yazdığına göre Beşparmak kökü eskiden yaralar, ishal, diş ağrısı ve burun kanancaksı gibi rahatsızlıklara karşı kullanıl¬mıştır. Bitkinin vatanının Güneybatı Asya olduğu tahmin edilmekte olup, günümüzde Kuzey Afrika, Kuzey Amerika, Avrupanın ılıman bölgeleri Asyanın Türkiye, Kafkaslar, Horasan, Türkistan ve Güney Rusyada yetişir. Beşparmak otunu diğer 300 türden ayırmak için bitkiye dikkat edilmesi gerekir, aksi halde faydası olmayan veya çok az etki ve yahut ta zehirli olabilen türleri kullana¬bilirsiniz. Potentillagillerin ortak özelliği beş adet taç yaprağa sahip olmalarıdır. Bu sadece Beşparmak otunda dört adettir ve böylece altın sarısı ters kalp veya balta şeklindeki taç yapraklarla diğerlerinden ayrılır. 
Botanik: Beşparmak otu çok yıllık 10-35 cm boyunda oldukça sık çatal-laşan ve dikine yükselen veya yatay yayılan bir bitkidir. Yaprakları gövdeye veveyallara oturmuş olup beş parçadan oluşur ve her parça ters yumurta şeklinde, kenarları kertikli ve yeşil renklidir. Çiçekleri ters kalp veya balta şeklinde altın sarısı renkli ve 4 adettir ve de ortada bir göbek ve etrafında 16 adet döllenme tozluğu bulunur. Kupa yaprakları sarımsı yeşil renkli olup geniş mızrak şeklinde ve oldukça küçüktür. Kökleri ana ve yan köklerden oluşur ve ana kök 1-3 cm kalınlığında 10-15 cm uzunluğunda silindir şeklinde, dışı kırmızımsı esmer, içi kırmızı kan renkte olup yan kökleri ise saçak şeklinde incedir. 
Yetiştirilmesi: Yetiştirilmesi oldukça kolay olup kökünden bir parça bahçe veya tarlaların güneşli bir yerine ekildiğinde kısa zancaknda büyür ve çoğalır.
Hasat zancaknı: Kökleri Marttan Mayısa veya Eylülden Kasıma kadar olan zancakn içinde sökülerek temizlenir. Havalı ve güneşli bir yerde kurutulur. ޞayet tentürü yapılacak ise taze olarak işlenir.
Birleşimi: Birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
a) %15-20 oranında Tanin içerir. bunlarda iki alt gruba ayrılırlar; 1) Kateşinler (Catechinler) 2) Gallo ve Ellagitaninlerden oluşur. 
1) Kateşinler; %15-20 (+)-Catechin (Kateşin), (+)-Gallocatechin (Gallokateşin), (-)-Epicatechin (Epikateşin) ve Epigallocatechin lerin birbiriyle iki veya üçlü şekilde bağlı halleridir, sade olunca Flavonitler denir. En önemlileri; Procyanidin B3 ([4,8] all, trans-bi-(+)-Catechin), Procyanidin B6 ([4,6] all, trans-bi-(+)-Catechin), [6,6]-all-trans-bi (+)-Catechin ve [4,8]-2,3-trans-3,4-cis-bi-(+)-Catechin. Ayrıca az miktarda Procyanidin B1, B2 ve B5 içerir. 
2) Gallo-ve Ellagitanninler; %1-2 arasında olup en önemlileri; Agrimonin, Pedunculagin, Laevigatin B(=Ellagitannin MA) ve Laevigatin F (=Tormentillin)
b) Flavonit türevleri; Kampferol, Cyanidinglikozit (Siyanidinglikozit) Catechin, Epicatechin ve Gallocatechin
c) Phenol karbonik asitler (fenol karbonik asitler); Tanin asidi ve kahve asidi
d) Triterpen türevleri; Tormentosid, (Tormentol), Tormentin asidi, Chinova asit ve Ursol asit
e) Sabit yağlar; Laurin, Linol, Linolen, Palmitin, Stearin ve yağ asidi içerir. 
Ayrıca Reçine, Zamk, Nişasta, ޞeker, Potasyum Oksalat ve Uçucu yağ içerir. 
Araştırmalar: M.WİCHTL, G.WİLLAHL ve G.MAYın fareler üzerinde yap-tıkları deneylerde Beşparmak kök preparatlarının başta uçuğa (herpes) sebep olan virüsü zararsız hale getirdiğini tespit etmişlerdir. (Nhp.2.96.166) Birçok Üniversitede ilim adamları tar
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*