Basurotu, scharbockskraut, ranunculus ficaria
Basurotu, Scharbockskraut, Ranunculus ficaria

0,15-0,35m 3-5 Aylar Ca Kökü, Otu Zehirli
Basurotu, Scharbockskraut, Ranunculus ficaria
Yağlı çiçek
Familyası: Düğün çiçeğigillerden, Hahenfussgewaechse, Ranunculaceae
Drugları: Basur ot kökü: Ranunculi ficariae radix
Basur otu: Ranunculi ficariae herba
Basurotunun birtakımlarına göre kökü, birtakımlarına göre ise otu şifalıdır.
Botanik: Basur otu Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika’nın çalılıklarında ve nemli çimenlerde yabani olarak yetişen 15-25 cm yüksekliğinde, çok yıllık bir bitkidir. Yaprakları uzun saplı, kalp veya böbrek şeklinde, koyu yeşil renkte, üzeri yağlı, kenarları dişli veya hafif kertikli ve etlidir. Yapraklarının yağlı olması nedeniyle Türkçe Yağlı çiçek ve Almanca aynı anlancak gelen ;;Butterblume;; diye anılır. Çiçekleri oldukça uzun bir sap üzerinde, altın sarısı renkte, 8-10 adet mızrak veya dil şeklinde taç yaprakları ve bunu kaplayan açık yeşil renkte daha kısa kupa yaprakları, göbekte yine altın sarısı renkte döllenme tozlukları bulunur. Kökleri yumru şeklinde ana kökler ve saçak şeklindeki yan köklerden oluşur. Basurotunun ana kökleri insanlarda sıkça görülen Basura benzediğinden bu bitkinin basurotu diye anılmasına sebep olmuştur.
Birleşimi: Birleşimindeki Kanunkulin türevleri; Protoanemonin ve ane-monin zehirli olup çok az miktarda bulunur. Ayrıca saponinler ve C vita-mini içerir.
Kullanılması: Adından da anlaşılacağı gibi yüzyıllarca Basura karşı kul-lanılmıştır. Fakat günümüzde yapılan araştırmalar neticesinde hiçte söy-lendiği gibi tesirli olmadığı anlaşılmıştır. Basur otu yerine Hancakmelis kabuğu ve yaprağı (sihirli ceviz), karakavak tomurcuğu, Sarı yonca (ko-kulu yonca), Atkestanesi, Mastı çiçeği ve en etkiliside Gökçek İksir vede Gökçek Basur çayıdır.
Yan tesirleri: Birtakım yörelerde yapraklarından salata yapılarak yenir. Bitki taze iken yenirse birleşimindeki maddeler mide, bağırsaklar ve böbreklere zarar verir ve de tahriş eder. Bu nedenle bu bitkinin kullanılması uygun değildir. Birçok sözde uzman bu bitkinin faydalarından uzun uzun bahsettiklerinden bu bitkiyi incelemeyi ve okurları bilgilendirmeyi uygun gördüm.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*