Baptisya, wilder ındiyo, baptisia tinctoria l.
Baptisya, Wilder Indiyo, Baptisia tinctoria L.

0,6-1,2m 5-7 Aylar Ca,Ho,Na Kökü Hafif Zehirli
Baptisya, Wilder Indiyo, Baptisia tinctoria L.
Sarı Baptisia Syn:Sophora tinctoria L.
Amerika Çiviti Dodalyria tinctoria L.
Yabani Çivit
Familyası: Baklagillerden, Schmetkelingsblütler, Leguminosae
Drugları: Baptisiya kökü: Baptisiae tinctoriae radix
Baptisya kökü çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır, çayını yaparken tarife kesinlikle uyulmalıdır. 
Giriş: Çivit adı altında birbirinden çok farklı hem boya maddesi, hem de şifalı madde elde etmek için üç ayrı bitki grubunu burada inceleyeceğiz. Bunlardan Baptisya diğerlerine Bitkisel tedavide daha çok kullanıldığı için ve de etkili olduğu için öncelikle onu ele alacağız. Baptisya ABD ve Güney Kanada da yetiştiğinden Amerika çiviti diye de anılır. Baptisya baklagillerin alt grubunu bir kolu olan Baptisyagillerden olup bu gruba 30 bitki dahildir. Bunlardan birtakımları Beyaz Baptisya; B.alba; beyaz çiçekli olması nedeni ile bu isimle anılır. Mavi baptisya; N. Australis, çiçekleri mavi, Sarı baptisya; B. Tinctoria, çiçekleri sarı renkli ve büyük Baptisya; B. Lactea diğerlerine göre oldukça büyüktür. Bu dört türün haricinde daha 26 tür mevcuttur. Fakat bunlar pek tıbbi maksatla kullanılmazlar. Baptisya eski yunanca Bapto ve tinctoria Latince tingere kelimelerinden türemiş olup boyancak anlamına gelir. Yıllarca süren araştırmalarımda maalesef Sarı baptisya bulmadım ve ilk defa Mavi baptisyanın Levhasını Mart 1997 de gördüm ve sürekli takip ederek çiçek açma zancaknında fotoğraflarını çektim. Sarı baptisyayı 2007 de buldum.
Botanik: Genelde kümeler halinde bir arada 60-120cm boyundaki sürgünlerde oluşur ve gövde 1-3cm kalınlığında, yuvarlak, tüysüz, sıkça çatallaşır ve esmerimsi yeşil renktedir. Yaprakları üçlü olup kısa bir sap üzerinde uçları bel geri kısımları mızrak şeklinde kenarları tüm ma¬vimsi yeşil renkte ve de yaprak sapının dibinde iki adet ince mızrak şeklin¬de küçük yan yaprakçıklara sahiptir. Çiçek salkımları 15-30cm uzunluğundaki demetler şeklinde olup bu sap üzerine değişken şekilde kelebek çiçekleri dizilmiştir. Çiçeklerin taç yaprakları 10-15mm büyük¬lüğünde sarı renkli üst yaprağı iki loplu geri doğru ve alttaki taç yaprakları topluca bir arada adeta döllenme tozluğun korurlar. Kupa yaprakları 3-6mm büyüklüğünde ve açık yeşil renktedir. Kökleri ana ve yan köklerden meydana gelir. Ana kök yumru şeklinde olup yan kökleri 7-15mm kalınlığında 10-20cm uzunluğunda ve silindir şeklindedir. Köklerin dış kabuğu esmerden siyaha kadar renk tonlarını taşıyabilir ve içi sarımsı beyazdır. Çiçekleri solduktan sonra oluşan Kapçıklar (Kap¬süller) önce açık yeşil sonra olgunlaşınca mavimsi siyah bir renk alır ve içinde 1-2mm büyüklüğünde esmer veya mavimsi siyah 10-30 adet tohum bulunur.
Yetiştirilmesi: Yetiştirilmesi oldukça kolay olup özene ihtiyaç duymaz. Baptisya tohumları ޞubat ve Mart aylarında kasa, yastık, sera veya saksılara ekilir ve fideleri Mayısta bahçe veya tarlalara ekilir. Bitki kumlu, taşlı ve kuru toprakları sever Almanya’nın soğuk sayılabilen Frankfurt şehrinde yetişebilen bitkiyi Türkiye’nin hemen her bölgesinde yetiştirmek mümkündür. Mavi baptisya sarı baptisya ya göre daha dayanıklı olup daha kolay yetiştirilebilir.
Hasat Zancaknı: Sonbaharda kökleri söküldükten sonra yıkanır şerit şeklinde (kalın olan Ana kök) ortadan kesilir, kurutulur ve özel porselen kaplarda muhafaza edilir. ޞayet tentürü yapılacak ise taze olarak işlenir.
Birleşimi: Baptisya kökünün birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sırlayabiliriz.
a) İzoflovon türevleri %7-10 arasında olup en önemlileri; Baptisin (=Baptigenindirhamnosid) %80-85 Pseudobaptisin (=Pseudobaptigeninhamnoglukosit) %10-15 ve Trifolirhizin (=Maachhiainglikosid) %3-5 içerir ve ayrıca az miktarda Baptigenin (=7,3, 4,5- Tetrahidroksiizoflovon), Psudobaptigenin (=7-Hidroksi-3;4-metilenoksid-izoflovon) ve Formonelin içerir.
b) Chinolizidinalkoloit türevleri %0,2 oranında olup bununda %80’ini Cystisin (Süpürge otuna bak), (+)-Spartein, Metilcytisin, N-Formylcystisin, Anagyrin ve Asetoksianagyrin içerir.
c) Ayrıca Polisakkaridler ve Glykoproteinler içerir.
Tesir şekli: Savunma sistemini kuvvetlendirici, antiseptik (Mikropları öldürücü), antibakteriel, antiflogistik (iltihapları önleyici), dezenfekte edi¬ci ve ateş düşürücüdür.
Kullanılması: 
a) Araştırılmalara göre akut ve kronik nefes yolları enfek-siyonlarında; Grip, bademcik iltihaplanması (tonsilitis), orta kulak ilti-haplanması (otitis media), sinüzit, yutak iltihaplanması (franjit), uçuk, üşütme ve deri enfeksiyonuna karşı ev immun sistemini (savunma) sistemini kuvvetlendirici olarak kullanılır.
b) Homeopatide nefes darlığı (=nefes alancakma hissi), tonsilit (bademcik iltihaplanması), franjit, grip, dizanteri, ishal ve pis kokulu ağız içi yara-larına karşı kullanılır.
c) Halk arasında; Enfeksiyon hastalıkl
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*