Banotu
Banotu

Banotu içerisinde antropin ve skopolamin adında alkalitler bulunmaktadır.
Banotunun faydaları;

– Bu otun içerisinde bulunan etken maddeler kanın temizlenmesini sağlancakktadır,
– Sakinleştirici özelliğe sahiptir,
– Kramp tedavisinde çok faydalıdır,
– Uykusuzluğu iyi gelir,
– İshali keser,
– Astımlı hastalara faydalıdır,
– Nefes darlığını önlemektedir,
– Çocukların gece altını ıslatması önlemede faydalıdır,
– Yaşlılıktan kaynaklanan titremeleri gidermektedir,
– Bağırsak ve mide spazmını gidermede çok faydalıdır,
– Banotunun içinde bulunan maddeler sinirleri etkileyerek ağrıların kesilmesini sağlar,
– Uyuşukluk verir.

Banotu içeriğindeki maddeler aşırı kullanma sonucunda zehirlenmeye sebebiyet vermektedir.
Banotu kullanımı titizlik gerektirmektedir. Özellikle yaprakları, kökü ve tohumları yapılacak olan karışımda kullanılmaktadır. Bir uzmanın bilgisi ve gözetimi dahilinde kullanılmalıdır. Aksi halde kullanımı faydadan çok zarar verebilir. Bu bitkinin fazla kullanımı uyuşukluk hissi yaratırken kişi de sürekli uyuma hissi de yaratabilmektedir.
ޞifalı bitkiler içinde Banotu, öncelikle kurutulmalıdır. Kurutulduktan sonra ise kaynatılarak öz suyu elde edilir. Bu su romatizmal bölgelere sürüldüğü takdirde ağrıları kesecektir.
Banotu, halk tarafından Gavur haşhaşı olarak da bilinmektedir. Banotu çok tohumludur ve tohumları barındıran bir kapsül şeklindedir. Altı türü bulunan bu otun mısır banotu ve siyah banotu çeşitleri şifalı bitkiler arasında en çok kullanılanlardır.
Banotu Türkiyede Malatyada yetişirken özellikle bu ot alkaloit sektöründe çok kullanılmaktadır. Ayrıca Trakya ve Anadoluda siyah banotu yetişmektedir. Kapsül şeklindeki tohumları ufak kurtçuklar şeklindedir, bitkinin yaprakları, tohumları ve kökü tedavi de kullanılmaktadır. Banotu yaprakları, bitki çiçek açmış halindeyken toplanır. Bitkinin tohumları olgunlaştığında toplanır ve fırında veya güneş altında kurutulur. Bu tohumlar çok güçlü bir ağrı kesicidir. Bitkisel tedavi alanında kullanılan bu bitki muhakkak bir doktor veya konusunda uzman bir kişinin denetimi ve kullanma şekli takip edilerek tüketilmeli ve tatbik edilmelidir. Aksi halde zehirlenme vakalarıyla karşı karşıya kalınabilir.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*