Banotu, bilsenhraut, hyoscyamus niger l. bat bat otu bingildek bang otu bardak otu
Banotu, Bilsenhraut, Hyoscyamus niger L. Bat bat otu Bingildek Bang otu Bardak otu

1-2 Yıllık 0,2-08m 6-9 Aylar Na,Ho Yaprağı, Tohumu Çok Zehirli 
Banotu, Bilsenhraut, Hyoscyamus niger L.
Bat bat otu
Bingildek
Bang otu
Bardak otu
Siyah ban otu
Familyası: Patlıcangillerden, Nachtschattengewachse, Solanaceae
Drugları: Ban otu; Hyoscyami herba
Ban otu yaprağı; Hyoscyami folium
tohumu; semen
Ban otunu genelde tancakmı (kökleri hariç) tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır ve nadiren tohumlarının da kullanıldığı olmaktadır.
Giriş: Ban otu patlıcangillerin alt grubu olan Hyoscyamusgiller’den (banotugiller) olup bu gruba takriben 20 bitki dahildir. Bu bitkilerden en yaygın olarak tıbbi maksatla kullanılan türü Siyah ban otu; Hyoscyamus niger olark bu bitki olup ayrıca az da olsa Mısır ban otu; Hyoscyamus maticus’da kullanılır. Eski yunanca da Hyoscyamus kelimesi domuz baklası olarak anılmıştır. Niger kelimesi ise Latince olup siyah anlamına gelir. Ban otu eski Mısırlılar, Yunanlılar ve Romalılar tarafından ağrı kesici ilaç olarak kullanılmıştır. 1850’li yıllarda Hahnemann yaptığı Homeopati tedavi denemelerinde ise sinirsel zafiyet, uyuyancakma, ağrı, baş ağrısı ve delirme gibi rahatsızlıklara karşı etkili olacağını beyan etmiştir. Vatanının Kafkaslar, Türkiye ve Paşaeli olduğu ve buradan Asya ve Avrupa’nın sonrada Amerika’nın ılıman iklimli ülkelerine yayıldığı tahmin edilmektedir. 
Botanik: Ban otu 1-2 yıllık bir bitki olup dikine yükselir ve çoğunlukla kendi ağırlığını taşıyancakdığından yay gibi eğilir. Yaprakları mızrak şeklinde kenarları dişli ve dalgalı, üzeri tüylü, koyu yeşil renkli, sapsız gövdeye oturmuş şekilde ve değişken sıra ile dizilmişlerdir. Çiçekleri çan şeklinde, uç kısımları beş loplu krem renginde, içi vişne çürüğü veya morumsu renkli ve üzeri ağ şeklindeki dancakrlarla bezenmiştir. Çan şeklindeki taç yaprağın ortasından dışarı doğru döllenme tozlukları çıkar ve morumsu renklidir. Meyveleri 1-2 cm çapında bardak şeklinde ve üze¬ri kapalıdır. Olgunlaşan meyvenin kapakları açılır ve içinden 80-100 adet tohumu etrafına saçılır. 
Yetiştirilmesi: Türkiye’de yabani olarak yetişen bitkiyi ayrıca yetiştir-meye gerek yoktur çünkü yabani olarak yeterince bulmak mümkündür. 
Hasat zancaknı: Bitki çok zehirli olduğundan işin ehli olmayanların topla-mancaksı daha uygundur. Ban otu yaprağı Haziran’dan Ekim’e kadar toplanır, havalı ve güneşli bir yerde kurutulduktan sonra özel kaplarda muhafaza edilmelidir. Malesef şifalı bitkiler toplancak, kurutma, paketleme ve depolancak işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca bitki örneğin 5 günde kurudu ise 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece birki kökleri Güneşte kuru-tulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. ޞifalı bitkilerin aktarlarda açıkta satılması kalitesini kısa sürede sıfırlar.
Birleşimi: Ban otu yaprağının birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
a) Tropon-Alkaloit türevleri %0,08-0,17 arasında olup bunun %60’ını Hyoscyamin, %30-35’ini Scopalamin oluşturur ve çok az miktarda Belladonin, Tropin, Cuskhygrin ve Apotropin içerir. 
b) Flavonitlerden; Rutosid,
c) Ayrıca Tanin, Kolin ve Eterik yağ içerir. 
Araştırmalar: Hahnemann Balon otu yaprağından elde edilen tentürle yaptığı araştırmalarda, bu bitkinin sinirsel zafiyet, baş ağrısı, delirme, ağrı ve uyuyancakmaya karşı etkili olduğunu tespit etmişlerdir. Bu araş¬tırmalar yetersiz olup daha geniş çaplı ve modern araştırmaların yapılması gerekir. (LBH)
Tesir şekli: Teskin eici, krampları çözücü, ağrıları dindirici, salgı üreti¬mini azaltıcı, yaşlılıktan dolayı ortaya çıkan sinirsel hastalıkları önleyici ve titremeyi önleyicidir. 
Kullanılması: Modern klinik araştırmaları yapılmamıştır.
1) Homeopati’de Ban otu tentürü başta; Sara, Histeri (genelde genç kız ve kadınların duygularını kontrol edememesi), kramplar, çarpıntı, titreme, inme, felç ve Parkinson gibi sinirsel ve ruhsal hastalılara karşı kullanılır. Ayrıca mide bağırsak hastalıkları, astım, bronşit, kramplı, gıcıklayıcı, tahrişli ve kuru öksürüğe karşı kullanılır. Ban otu tozu veya tentürünün tarife uyularak kullanılması gerekir. Aksi halde kişi hayaletler ve vahşi hayvanlar görür.
Çayı: Ban otu çayı çok zehirli olması nedeni ile içilmez ancak mecburi hallerde 0,5 gr Ban otu yaprak tozu alabilir veya çayını yapabilir. Bu miktar günde en fazla 3;0,5 gr alınabilir veya çayı yapılabilir.
Kompresler: Ağrıyan kas ve dokulara Ban otu haşlancaksının lapası sarılır ise ağrıları iyileştirir. 
Ban otu yağı: Ban otundan 50 gr İnce kıyılarak bir şişeye doldurulur ve üzerine 100-150 ml bitkisel yağ (zeytin yağı, ayçiçeği yağı veya badem yağı) ilave
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*