Ballıbaba, taubnessel, lamium album
Ballıbaba, Taubnessel, Lamium album

0,2-0,5m 4-10 Aylar Ca,Ho,Na Çiçeği Otu
Ballıbaba Taubnessel Lamium album
Ak ballı baba 
Beyaz ballı baba
Familyası: Ballıbabagillerden, Lippenblütgwachse, Lamiaceae(Labiatae)
Drugları: Ballıbaba çiçeği; Lamii albi flos 
Ballıbaba otu; Lamii albi herba
Ballıbabanın sadece çiçekleri çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır, nadiren de otunun kullanıldığı olmaktadır.
Giriş: Ballıbabagiller ailesine dahil olan Ballıbabanın oldukça çok türü vardır, ancak bunlardan sadece ak ballıbaba tıbbi maksatlı kullanılır. Ak ballıbabanın haricinde Sarı ballıbaba; Lamium galeobdolon, kan kırmızısı ballıbaba; L.purpureum, Benekli ballıbaba; L. Maculatum ve Sarmalı ballıbaba; L.ampılexicaule’yi sayabiliriz. Lamium eski yunanca da ;; Lamos;; kelimesinden türemiş olup, yutak anlamına ve Latince album kelimesi beyaz anlamına gelir. Almanca Taubnessel denir. Taub uyuşuk, Nessel ısırgan yani yakmayan ısırgan otu anlamına gelir. Türkçe de ballıbaba denmesi çiçeklerinin bal tadında olması nedeni iledir. Ballıbaba çok eskilerden beri kadın hastalıklarına ve özelliklede beyaz akıntıya karşı kullanılmıştır. Avrupa, Asya ve Kuzey Amerikanın ılıman bölge¬lerinde özelliklede nemli, kumlu ve humuslu topraklarda, Türkiye’nin ise genelde Marmara, Karadeniz ve Doğu Anadolu da yabani olarak yetişir. 
Botanik: Ballıbaba 20-50cm arasında dikine yükselen, çatallaşmayan ve köşeli bir gövdeye sahiptir. Yaprakları kalp, yumurta veya mızrak şeklinde ve yahut ta yarıya kadar kalp ve yarıdan sonra üçgen şeklinde olabilir. Yapraklarının kenarları kertikli, üzeri pürtüklü, koyu yeşil renkli kısa saplı üzeri narin tüylü, karşılıklı ve bir sonraki ile çaprazdır. Çiçekleri yaprak saplarının hemen üstünde gövdenin kenarına halka gibi oturmuş ve bu halka üzerinde 6-12 adet çiçekten meydana gelir. Çiçek taç yapraklarının üst dudağı miğfer şeklinde, alt dudağı iki loplu beyaz renkli ve iç kısmında döllenme tozlukları bulunur. Arı ve yaban arıları çiçeklerin bitki özünü emmek istedikleri zancakn çiçek tozu arıların üstüne yapışır ve böylece çiçek döllenmiş olur. Ballıbaba otu ile Kedi başı otunu birbirinden ayırmak oldukça zordur. Fakat dikkat edince birtakım farklılıkları görebiliriz. Bu farklardan birtakımları; kedi başı otu çatallaşır, iki taç yaprakların üst dudakları (Miğferleri) alttakinden küçüktür ve yaprak sapları daha uzundur. 
Yetiştirilmesi: Ballıbaba ağaç altlarında veya gölgeliklerde daha iyi yetişir. Tohumların yetiştirmek mümkün olduğu gibi kök sürgünleri ile de yetiştirilebilir.
Hasat Zancaknı: Mayıstan Ekime kadar sadece çiçekleri toplanır gölgede 35˚’yi geçmeyecek sıcaklıkta kurutulur şayet tentürü yapılacak ise taze olarak işlenir. Maalesef şifalı bitkiler toplancak, kurutma, paketleme ve depolancak işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutl¬aka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş’te kuru-tulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. ޞifalı bitkilerin Aktarlarda açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukça azaltır.
Birleşimi: Ballıbaba çiçeğinin birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
a) İridoitglikozitler; lancaklbid ve caryoptosid
b) Secoiridoitglikozitler; albosid A ve albosid B
c) Biogen aminler; tyramin, histamin ve metilamin
d) Flavonitglikozitler; Quercimetrin (Quercetin-7-β-glikozit), Kampferol-3-diglikozit ile az miktarda Katechin taninler (Catechin taninler) içerir.
e) Ayrıca müsilajlar, eterik yağlar, saponinler, zamk, şeker, kolin ve az miktarda alkaloit ve fenol karbonik asitler içerir. 
Tesir şekli: Dancakrları büzücü, mukoza zarını koruyucu, kanı temiz-leyici, iç kanancakyı durdurucu, iltihapları önleyici ve mantarları yok edi-cidir.
Kullanılması: 
a) Üniversite kliniklerinde modern anlamda araştırmalar yapılmamıştır. Bu nedenle ballıbaba yerine kadın hastalıklarında Gökçek İksir tercih edilir, çünkü çok çok etkilidir.
b) Komisyon E’nin 14.07.1993 tarih ve 128 nolu Monografi bildirisine göre Ballıbaba çiçeği başta mide bağırsak rahatsızlıklarına; mide zafiyeti, tıkanma ve şişkinliğe karşı ve de bağırsakları kuvvetlen¬dirmek için kullanılır. Ballıbaba çiçeği ayrıca adet rahatsızlıkları, kadın hastalıkları uyuyancak, sinirlilik, karaciğer, böbrek ve kalp zafiyetine karşı da diğer bitkilerle birlikte harman çayı olarak kullanılır.
c) Halk arasında; kadın hastalıklarından beyaz akıntı, menopoz ve adet rahatsızlıkları ile varis basur ve idrar tutancakmaya karşı kullanılır.
Açıklancak: Her beyaz akıntının doktorlar tarafından iyice incelenmesi ve ona göre tedavi edilmesi gerekir. Çünkü hastalık yapan mantarların (candida
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*