Bademin yararları nedir
Bademin Yararları Nedir

21. yüzyıl mucizesinin adı Badem. Çiğ, kavrulmamış, tuzlanmamış badem. Uzun yıllardır yağlı tohumlar dediğimiz bir gurup yiyecek olan ceviz, badem, fındık, çekirdek, fıstık gibi yiyeceklerin içerdikleri kaliteli yağ asitleri sayesinde kalp-dancakr hastalıklarına karşı koruyucu olduklarını biliyorduk. Ancak bu yiyecekler yağlı oldukları için kalori değerleri de yüksek olduğu için kilo aldırır endişesi ile hastalarımıza dikkatli tavsiye ediyorduk.
HEM ZAYIFLATIYOR HEM GENÇLEޞTİRİYOR
Bademde çinko, demir, kalsiyum, potasyum, E vitamini gibi mineraller ve vitaminler vardır. Ayrıca içerdiği Amigdalin maddesinin kansere karşı koruyucu olabileceği savulunuyor. Bununla birlikte Ko enzim Q 10 ve Omega 3 seviyesi çok yüksektir. Bu enzim ve yağ asidi kalp dancakr hastalıklarından kişiyi koruyor ve yaşlanmaya gidiş sürecini yavaşlatıyor. Bademi düzenli tüketmek kötü kolesterol olan LDLyi %6 ila %15 oranında düşürüyor.
Bu kadar iyi kalpli olduğunu bildiğimiz bademin aynı zancaknda çok da iyi zayıflattığı kanıtlandı. Çok yakınlarda, Amerikada yapılan bir araştırma ile de, zayıflancakk isteyenlere günde 17 tane badem verildiğinde daha iyi kilo kaybettikleri gösterildi.
Bademin kaliteli protein içermesi ve sağlıklı yağlardan zengin olması kişiyi daha uzun süre tok tutuyor. Badem sert bir yiyecek olduğu için çiğnemesi zor oluyor ve bu durum kişinin çiğneme duygusunu tatmin ediyor.
Lif oranı yüksek olduğu için bağırsak hareketlerini artırıyor. Hazırlancak zorluğu olmadığı için her yerde kolayca bulunabiliyor ve her yere kolayca taşınabiliyor.
Zayıflancakk için bademi nasıl yiyeceğiz diyenler için;
Bademi satın alırken dikkat ; çiğ, kavrulmamış ve tuzsuz olarak satın alın.
Mümkünse kabuklu ve kabuğu kolay kırılabilir olandan tercih edin.
Bir defada 15den fazla yemeyin. Küçük bir kaseye sayarak koyun. İş yerinizde çekmecenizde ve çantanızda 15lik küçük paketler şeklinde de bulundurabilirsiniz.
Ara öğünlerde özellikle tercih etmeye çalışın. Az yağlı süt ve ayranla birlikte mükemmel bir birliktelik oluşturuyor.
Meyveleri tek başına yemektense bademle birlikte yediğinizde glisemik indeksi düşürmüş olursunuz bu da sizin daha tok kalmanızı sağlar.
Yiyecek bir şey bulancakdığınızda da 50 tane bademi bir öğün olarak da tüketebilirsiniz.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*