Badem (prunus dulcis) bademin faydaları
Badem (Prunus Dulcis) Bademin Faydaları

Yağ bakımından zengin, Asya nın şifalı ağaçlarından üretilen bir meyve olan badem, hem sağlık hem de gıda sektörünün tüketimi yaygın alanlara yayılan ürünüdür. Faydaları yalnızca bağışıklık sistemi üzerinde değil, vücudun hemen hemen tüm organlarında etkili olmaktadır. Genelde küçük yaştaki çocuklara kuru kayısı ve üzüm ile birlikte verilen badem, enerji veren etkisi sayesinde sporcular tarafından da tercih edilmektedir. Birbirinden farklı pek çok çeşidi bulunan bademin en sık tüketilen şekli kuru yemiş ancakçlıdır. Uygun yaşam koşulları oluşturulduğunda bir bademin 50-60 yıl arasında değişen ömür süresi bulunmaktadır. Sağlık sektöründe bitkisel tedavi ancakcıyla tercih edilen badem sert kabuğu ve lezzetli tadı ile günümüzde en çok tercih edilen gıda ürünlerinden biridir.

Badem Faydaları

– Kalp ve dancakr rahatsızlıkları riskini en aza indiren badem, içeriğinde bulunan Omega 3 ile vücudu risk faktörlerinden uzaklaştırmaktadır.
– Genelde ileri yaşlarda, beslenme düzenindeki dengesizliklere ve yaş problemlerine bağlı olarak görülen dancakr sertliği problemini önleyen badem, kanın pıhtılaşma seviyesini artırmaktadır.
– İçeriğinde bulunan bor mineralleri sayesinde kemikleri güçlendiren bademin şifalı bitkiler arasında bulunan stres azaltıcı etkiye sahip olduğu bilinmektedir.
– Adet sürecinde oluşan karın ağrıları ve sancıları en aza indiren badem, magnezyum bakımından da zengindir. Özellikle bu süreçte yaşanan sinirlilik, stres ve baş ağrılarını engelleyen bademin şeker isteğini de azalttığı gözlemlenmiştir.
– Gebelik süresince vücudun ihtiyaç duyduğu çinko düzeyini artıran badem, vücuda doğrudan fayda sağlancakktadır.
– Kolesterolün tehlike düzeyindeki hali olan kötü kolesterolü düşürücü etkisi ile bilinen badem, kalp krizi riskini de azaltmaktadır.
– Kuru ciltler üzerinde tercih edilen badem yağı, sağları beslerken tırnak kopmalarına ve cilt problemlerine de engel olmaktadır.
– Cinsel organlarda oluşabilen iltihaplar üzerinde etkili bir tedavi alternatifi oluşturan badem idrar enfeksiyonlarını da engelleyebilmektedir.
– Günlük strese bağlı olarak meydana gelen zihin yorgunlukları, badem özleri sayesinde ortadan kalkmaktadır.
– Besleyici özelliği ile bilinen badem, vücudu uzun süre tok tutar, ani karın ağrılarını engelleyerek direnci artırır. Bu nedenle obezite üzerinde de etki göstermektedir.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*